Trwały rębak do gałęzi

Ze względu na ogromną potrzebę oszczędzania cennego i coraz bardziej deficytowego materiału drzewnego producenci urządzeń do obróbki drewna usprawniają swoje urządzenia. Obecnie produkowane maszyny zapewniają jak najlepsze wykorzystanie tego cennego surowca. Dużą rolę w oszczędnym gospodarowaniu zasobami drzewnymi odgrywają rębaki, dzięki którym istnieje możliwość przetwarzania różnorodnych odpadów pozostałych po wycinkach.

Budowa i podział rębaków do drewna

niezawodny rębak do drzewaWłaściwą pracę przy przetwarzaniu odpadów drzewnych na zrębki zapewni jedynie niezawodny rębak do drzewa, który występuje na rynku w kilku wersjach napędów i w dwóch rodzajach mechanizmów tnących. Producenci oferują rębaki w wielu parametrach pracy tak aby zoptymalizować możliwość odpowiedniego doboru do potrzeb klienta. Rębaki mimo iż znane są już od dziesięcioleci to obecnie zainteresowanie nimi osiągnęło poziom szczytowy. Wynika to z możliwości zagospodarowania i sprzedaży uzyskiwanych z odpadów zrębków drzewnych. Są one wykorzystywane przede wszystkim do produkcji czystego opału w postaci pelletu i brykietów drzewnych. Rębaki produkowane są z myślą o odbiorcach zarówno profesjonalnych oraz użytkownikach domowych. Efektem tego jest zróżnicowanie w wielkościach urządzeń i stosowanych napędach. Rębaki do użytku domowego posiadają zazwyczaj napęd elektryczny i wyróżniają się małymi rozmiarami. Urządzenia profesjonalne mają bardzo duże możliwości przerobu elementów o znacznych średnicach. Są to głównie rębaki zaopatrzone w silniki spalinowe oraz współpracujące z ciągnikami napędzane wałem odbioru mocy (WOM). W rębakach stosuje się mechanizmy tnące tarczowe lub bębnowe. Nowoczesne rębaki to konstrukcje bardzo wytrzymałe, zaopatrzone w podzespoły elektroniczne zapewniające bezpieczną i łatwą obsługę przez operatora. Podstawowe elementy wszystkich rębaków to lej podawczy, mechanizm tnący, napęd, wentylator oraz najczęściej ruchome ramię wyrzutowe.

Ogromną rolę w ułatwieniu pracy i podniesieniu bezpieczeństwa pracy odgrywają wałki obrotowe umieszczone tuż za lejem podawczym. Pozwalają one na bardzo stabilne wprowadzanie materiału drzewnego do urządzenia. Wszystkie elementy ruchome rębaka zamknięte są w bardzo solidnej obudowie. Aby poznać możliwości i rodzaje produkowanych obecnie rębaków należy zapoznać się z ofertą wytwórców zamieszczoną na stronach internetowych.