Czym jest rozproszone zbrojenie?

Beton może się pochwalić praktycznie legendarną solidnością i odpornością. Jest on z tego względu jednym z częściej używanych materiałów budowlanych. Aby jednak tak się stało, każda konstrukcja wykonana z betonu musi być dodatkowo dozbrojona.

Zalety zbrojenia rozproszonego do betonu

zbrojenie rozproszone do betonuBeton jest uważny za jeden z najbardziej odpornych i wytrzymałych materiałów budowlanych. Dlatego właśnie stosuje się go podczas tworzenia posadzki, chodników, słupów elektrycznych i wielu innych konstrukcji. Oczywiście jednak trwałość betonu jest związana z jego zbrojeniem, czyli wzmacnianiem go przy pomocy stalowych elementów na przykład siatki. Jest to niezbędny warunek, aby beton nie wycierał się oraz by nie ulegał pęknięciom. Początkowo zbrojenie butonu było jedynie powierzchowne, przez co jego głębsze warstwy nie były w żaden sposób wzmocnione. Obecnie jednak znacznie popularniejsze stało się tak zwane zbrojenie rozproszone do betonu. Ten sposób zbrojenia, znany również jako zbrojenie strukturalne, polega na dodawaniu elementów wzmacniających już na etapie przygotowywania zaprawy. Dzięki temu, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod zbrojenia betonu, wzmacniające elementy, takie jak na przykład włókna stalowe, znajdują się w każdej jego warstwie. Dzięki temu konstrukcja betonowa jest znacznie bardziej odporna na upływ czasu, ekstremalnie niskie temperatury, punkowe uderzenia i innego rodzaju obciążenia mechaniczne i nie tylko. Jako zbrojenie rozporoszone mogą być wykorzystywane różne, niewielkie, stalowe elementy. Najczęściej jednak takie zbrojenie to po prostu bardzo cienkie stalowe nitki czy też włókna. Często są one zaopatrzone w specjalne haczyki, dzięki którym zbrojenie to lepiej trzyma się betonu po jego zaschnięciu, spełniając swoja funkcje przez bardzo długi czas. Oprócz włókien stalowych, jako zbrojenie strukturalne mogą być także użyte włókna stworzone z polipropylenu. Niezależnie od tego, ważne jest, że zbrojenie rozproszone może przynieść bardzo pozytywne korzyści jeżeli chodzi o trwałość betonu.

Aby konstrukcja wykonana z betonu była odpowiednio trwała, wymaga tak zwanego zbrojenia. Polega to na wzmacnianiu betonu z pomocą najczęściej stalowych elementów. Obecnie dużą popularnościom cieszy się zbrojenie przy pomocy stalowych włókien, które są w stanie wzmocnić beton strukturalnie.