Czym jest podobrazie malarskie?

Jeśli nie zajmujemy się na co dzień malowaniem obrazów lub nie specjalizujemy się w zakresie znawstwa sztuki, najczęściej nie mamy świadomości, czego potrzebowalibyśmy, by w sposób profesjonalny zabrać się do malowania obrazu. Oczywiście, zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebne jest płótno, farby i pędzle, czasami pamiętamy, że z tym procesem wiążą się takie produkty jak sztaluga czy podobrazie, raczej nie mamy jednak świadomości, jak duża czeka na nas oferta akcesoriów.

Różne rodzaje podobrazi malarskich

wytrzymałe podobrazia malarskieDużej grupie osób wydaje się, że nie wiedzą czym jest podobrazie malarskie. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ponieważ bardzo często ten element obrazu nazywamy po prostu płótnem. Podobrazie malarskie, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pod malowanym przez nas obrazem, a więc jest to tworzywo, na którym rozprowadzamy farbę. Jeśli więc wybieramy podobrazie płócienne, jest to płótno. Warto jednak mieć świadomość tego, że wytrzymałe podobrazia malarskie nie muszą być wyłącznie wykonywane z wykorzystaniem tkaniny z lnu lub innego włókna. Znajdziemy obrazy wykonywane na podobraziu drewnianym, a nasza historia sztuki zna także przykłady malowideł realizowanych na podobraziach metalowych. Ciekawym aspektem są też, niezwykle popularne na Dalekim Wschodzie, podobrazia papierowe. Oczywiście, zastosowanie podobrazia określonego typu będzie pozwalało nam osiągnąć dość określone efekty wizualne podczas malowania obrazu. Jednocześnie, niezależnie od tego, jakiego typu podobrazie będziemy chcieli kupić, zwykle bez większego problemu możemy skorzystać z oferty produktów zrealizowanych z uwzględnieniem różnych wymiarów. Dzięki temu zawsze mamy możliwość wykonania obrazu w takich rozmiarach, na których najbardziej nam zależy. Oczywiście, im większe podobrazie, tym zwykle wyższa cena jego zakupu, co też powinniśmy wziąć pod uwagę.

W przypadku konkretnego typu podobrazia, jeśli zależy nam na osiągnięciu ściśle określonych rezultatów w zakresie estetyki i trwałości wykonania, powinniśmy zastosować konkretny typ farby. Farby olejne sprawdzą się w przypadku podobrazia płóciennego, ale mogą być dla nas niewystarczające, jeśli zdecydujemy się na ich wykorzystanie w przypadku podobrazia metalowego. Warto więc zawsze dopasować farby do właściwości tworzywa.