budowa

Żołnierz buduje dom – o jakich instalacjach nie można zapomnieć?

Decydując się na budowę nowego domu musimy być przygotowani na szereg wyzwań jakie przed nami staną. Oprócz zakupienia odpowiedniej działki i załatwienia wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, musimy pamiętać aby dodatkowo załatwić wszystkie dokumenty związane z podłączeniem do niego poszczególnych instalacji. To właśnie od nich w dużej mierze będzie zależeć sprawne funkcjonowanie całego domu. Dlatego warto pomyśleć o ich odpowiednim dopasowaniu, tak by po zamontowaniu, móc cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkania we własnym domu. O jakich zatem instalacjach nie można zapomnieć, budując nowy dom?

Źródło życia – najważniejsza jest woda

instalacje wodneWedług informacji, jakie można znaleźć na portalu www.budujemydom.pl budując nowy dom pierwszą z instalacji o której nie wolno zapomnieć jest podłączenie wody. Pierwszą rzeczą którą należy wykonać jest załatwienie wszystkich niezbędnych dokumentów, związanych z przyłączem wody. W tym celu musimy udać się do zakładu wodociągowego, którego pracownicy zadbają o wykonanie przyłącza, które dostarczy wodę na naszą działkę. Gdy będziemy mieli już gotowe przyłącze, warto abyśmy dokładnie przemyśleli ile punktów jej poboru będzie znajdować się w naszym przyszłym domu. To właśnie od tego zależy z jakich materiałów zostanie wykonana cała instalacja. Instalacje wodne tworzą układ połączonych ze sobą przewodów oraz urządzeń doprowadzających wodę do poszczególnych pomieszczeń. Jeśli chcemy aby taka instalacja była wykonana w prawidłowy sposób, który zagwarantuje nam unikniecie awarii związanej z wodą, powinniśmy skorzystać z usług jednej z firm instalacyjnych, której pracownicy zadbają o to aby wszystkie rury i zawory działały w odpowiedni sposób. Szukając takiego przedsiębiorstwa, warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie oraz czy posiadają odpowiednie uprawnienia, związane z pracami przy głównym przyłączu wody. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie zmartwień związanych z odpowiednim podłączeniem wody do naszego domu.

Odpływ nieczystości czyli instalacja kanalizacyjna

instalacja kanalizacyjnaNastępną równie ważną instalacją jest prawidłowy montaż odprowadzający ścieki. Podstawową kwestią od której zależeć będzie montaż kanalizacji w naszym domu, jest to czy będzie ona podłączona do ogólnego systemu kanalizacji miejskiej czy też będziemy musieli sami gromadzić ścieki w zbiornikach odpływowych potocznie zwanymi szambami. Jeżeli nie możemy podłączyć się do kanalizacji miejskiej musimy wybudować na terenie działki szambo, w którym będziemy gromadzić ścieki. Instalacje kanalizacyjne składają się z szeregu rur i łączeń, zapewniających poprawne odprowadzenie ścieków. Podczas wykonywania kanalizacji należy pamiętać o poprawnym wykonaniu wszystkich pionów kanalizacyjnych w których będą zbierane ścieki, przed całkowitym ich odprowadzeniem z domu. Ważną rzeczą jest aby w każdym pionie zamontować rewizję, która umożliwi nam wyczyszczenie danego odcinka. Chcąc aby kanalizacja w naszym domu była podłączona w poprawny sposób warto skorzystać z usług wykwalifikowanego hydraulika, który dzięki swoim umiejętnościom zagwarantuje, że będzie ona działała w sposób poprawny.

Zapewnione ciepło – centralne ogrzewanie domu

centralne ogrzewanie domuPo zamontowaniu instalacji wodnej i kanalizacyjnej, przychodzi moment w którym musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom. Dużą popularnością cieszy się centralne ogrzewanie wodne. Według www.ekspertbudowlany.pl jest to najczęściej spotykana forma ogrzewania domów jednorodzinnych, zapewniająca trwałość i niezawodność przez długie lata. Taka instalacja składa się z systemu rur, których zadaniem jest przenoszenie ogrzanej cieczy do grzejników, dzięki którym możliwe jest ogrzanie poszczególnych pomieszczeń. Przy montażu takiej instalacji należy zwrócić uwagę aby była ona odpowiednio dopasowana do wielkości domu.

Codzienna higiena czyli poprawny montaż urządzeń sanitarnych

montaż urządzeń sanitarnychOstatnią rzeczą którą będziemy musieli wykonać po zainstalowaniu wszystkich instalacji będzie montaż sanitarny. Jest to inaczej podłączenie takich urządzeń jak:

  • umywalka,
  • wanna,
  • toaleta,
  • bidet.

Dzięki nim będziemy mieli zapewniony komfort we własnym domu, który pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia. Warto pamiętać aby takim montażem zajęli się fachowcy, którzy zadbają o to aby urządzenia miały zapewniony odpowiedni dopływ i odpływ wody co sprawi, że unikniemy wszelkich możliwych ich awarii.

Podsumowując

Budowa nowego domu wymaga pogodzenia ze sobą wielu czynników, które będą składać na poprawność funkcjonowania urządzeń w naszym domu. Opisane powyżej instalacje powinny być wykonane z dużą starannością, gdyż popełnienie jakiegokolwiek błędu przy ich montażu może spowodować, że będą one ulegały częstym awariom. Poprawne zamontowanie wszystkich instalacji sprawi, że będą one służyć na długie lata.

One thought on “Żołnierz buduje dom – o jakich instalacjach nie można zapomnieć?

  1. Witam, chyba każda instalacja w domu jest bardzo ważna. Zaczynając od elektrycznych, a kończąc na wodnych czy kanalizacyjnych. Także instalacje CO są bardzo ważne w naszym klimacie. Dlatego jak chce się budować dom, to warto jest kupić projekt, który zawiera również projekt montaż wszystkich instalacji.

Dodaj komentarz