Szambo – rodzaje i zasady budowy

Dostęp do kanalizacji miejskiej to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób pozbywania się ścieków. Jednak wciąż jeszcze istnieją miejsca, gdzie nie ma innej opcji, jak tylko budowa własnego szamba na działce. Wiąże się to z regularnym zamawianiem wozu asenizacyjnego w celu opróżniania zbiornika, co z kolei generuje koszty. Jednak z różnych powodów nie na każdej działce możemy zbudować sobie przydomową oczyszczalnię ścieków.

Szambo betonowe czy z tworzywa sztucznego?

betonowe szamba dwukomoroweBudowa szamba wiąże się przede wszystkim z podstawową decyzją, dotyczącą jego rodzaju. Mamy dwie podstawowe opcje: zbiorniki betonowe oraz zbiorniki z tworzywa sztucznego. Każde z nich mają swoje zalety, jednak właściwy zbiornik na nieczystości trzeba przede wszystkim dopasować do warunków panujących na działce. Jeśli mowa o szambie betonowym, trzeba będzie zdecydować się, czy zamawiamy gotowy zbiornik, który w całości zostaje przywożony na teren budowy, czy też może chcemy zbudować szambo na miejscu. Nie zawsze dostęp do działki jest na tyle łatwy, aby mogły wjechać na nią ciężkie maszyny, jak np. dźwig, konieczny do opuszczenia gotowego szamba do przygotowanego wcześniej wykopu. Jeśli na działce nie ma odpowiednich warunków, wtedy jesteśmy zmuszeni zamówić firmę, która wybetonuje nam szambo na miejscu. Nie wymaga to ciężkiego sprzętu, trwa około dwóch tygodni, a główną zaletą tej opcji jest fakt, że szambo jest idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Może być umiejscowione nawet pod podjazdem i nie grozi to jego zniszczeniem. Drugą opcją budowy szamba jest zbiornik składający się z kręgów, jednak ze względu na trudności z utrzymaniem jego szczelności, jest to opcja coraz rzadziej stosowana. Warto też wspomnieć, że szambo to nie zawsze jeden zbiornik, ponieważ do wyboru mamy betonowe szamba dwukomorowe, a nawet trzykomorowe. Na betonowe szamba dwukomorowe decydujemy się często ze względu na możliwość płytszego wykopu. Jednak pamiętajmy, że zbiornik dwukomorowy musi posiadać dwa kominki inspekcyjne i dwa włazy, co nieco zwiększa koszty jego budowy.

Zupełnie inną opcją jest zbiornik z tworzywa sztucznego. Jego niezaprzeczalną zaletą jest niebywała szczelność, a także nieskomplikowany montaż. Dzięki niewielkiej wadze nie wymaga specjalistycznego sprzętu podczas instalacji. Pamiętajmy jednak o tym, że niewielka waga to nie zawsze zaleta. Zbiornik ten musi zostać solidnie zakotwiony w gruncie. W innym wypadku może zostać wypchnięty przez wody gruntowe.