Skuteczne rozliczenia dla kierowców

Transport kołowy święci swoje tryumfy, jest najbardziej wykorzystywanym rodzajem przewozu. Na naszych drogach pojawiło się bardzo wiele samochodów ciężarowych zajmujących się przewozem zarówno na terenie kraju jak i za granicę. Prowadzą je wykwalifikowani kierowcy posiadający specjalne prawa jazdy oraz niezbędne uprawnienia. Ze względu na duży ruch na drogach należało wprowadzić przepisy regulujące pracę kierowcy.

Jak rozliczyć czas pracy kierowcy?

rozliczenia kierowcówUstawa wprowadzona w kwietniu 2004 roku miała regulować czas pracy kierowcy co miało podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. Powołano specjalne służby zajmujące się kontrolą pojazdów pod kontem stosowania się do zaleceń. Inspekcja Transportu Drogowego jest uprawniona do przeprowadzania kontroli w transporcie drogowym Poruszają się oznakowanym samochodem, najczęściej możemy spotkać ich na autostradach, trasach szybkiego ruchu czy innych drogach. Jeśli chodzi o rozliczenia kierowców to mogą oni kontrolować czas pracy, stan prowadzonego samochodu, posiadaną dokumentację, masę samochodu, stan techniczny pojazdu a nawet stan trzeźwości kierowcy. Każda osobą pragnąca skontrolować pojazd oraz kierowcę powinna okazać się legitymacją oraz identyfikatorem. Poza inspektorami jest jeszcze wiele służb których zajęciem jest rozliczanie kierowców, mogą to być spedytorzy, policja, straż miejska i inne uprawnione do tego osoby. Kontrola kierowców ma na celu poprawę warunków ich pracy oraz zmotywowanie właścicieli firm transportowych do odpowiedniego przygotowania nie tylko samych pojazdów ale również zapewnienia niezbędnych szkoleń kierowcom.

Praca kierowcy zawodowego to bardzo trudna o odpowiedzialna funkcja. Odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo swoje ale również za spokój innych użytkowników drogi. Dlatego tak ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie pod względem merytorycznym, oraz odpowiednie nastawienie psychiczne.