Skuteczne prowadzenie rachunkowości

Mikro przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, często nie generują dużo dokumentów księgowych i mają niewielkie obroty. W związku z czym ich księgowość nie będzie skomplikowana i dla kogoś doświadczonego zajmie zaledwie kilka chwil. Jednak im większe jest przedsiębiorstwo, tym bardziej złożona jest księgowość, która wymaga profesjonalnego podejścia.

Kiedy warto prowadzić swoją księgowość?

prowadzenie księgowości BydgoszczKażda, nawet najmniejsza działalność, musi się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Ważny jest porządek w dokumentach, na podstawie których prowadzone są rozliczenie, bo od nich zależy poprawne prowadzenie księgowości. Jeżeli przedsiębiorca się nie zna na rachunkowości i też nie dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, to lepiej zlecić specjalistom prowadzenie księgowości Bydgoszcz jest miastem, w którym bardzo dużo przedsiębiorców tak robi. Współpraca z biurem księgowym jest znacznie tańsza niż zatrudnienie w firmie nowego pracownika, któremu trzeba zorganizować miejsce pracy i zapewnić adekwatne do posiadanych umiejętności wykształcenie. Jeżeli średnia pensja samodzielnego księgowego wynosi około trzy tysiące złotych netto, to miesięczny abonament za usługi księgowe wynosi mniej więcej połowę tej kwoty. Dla wielu przedsiębiorców jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ na przykład nie mają warunków do zatrudnienia nowej osoby w firmie lub zwyczajnie ich na to nie stać. Biura rachunkowe coraz częściej prowadzą kompleksowe usługi, czyli poza samą księgowością, zajmują się kadrami i płacami oraz świadczą usługi doradcze z zakresu optymalizacji podatków w firmie. Szczególnie z takiej formy księgowości, korzystają mikro i mali przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników lub mają ich maksymalnie dziesięciu. Dla nich cena usług księgowych jest najniższa i może wynosić nawet sto pięćdziesiąt złotych netto.

Statystyki pokazują, że około sześćdziesiąt pięć procent klientów biur rachunkowych stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, a jedynie trzydzieści pięć procent dotyczy spółek. Wynika to głównie z konieczności prowadzenia dla spółek pełnej księgowości, która wiąże się z większą ilością obowiązków, które generują większe koszty usługi. Spółki za prowadzenie spółki płacą najmniej sześćset złotych.