Rodzaje wież sygnalizacyjnych dostępnych na rynku

W każdym zakładzie przemysłowym koniecznie należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników. W tym celu wdrażane są wszelkiego rodzaju procedury, które mają określić sposób postępowania w konkretnej sytuacji. Dodatkowo na terenie zakładu montowane są specjalistyczne urządzenia, które mają spełnić określoną rolę. Jednym z ważniejszych zagadnień jest przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami. Nie bez znaczenia jest również kontrolowanie procesów.

Skuteczna sygnalizacja zadań w przemyśle

wysokojakościowe wieże sygnalizacyjneCzęsto są one realizowane z wykorzystaniem automatów czy przystosowanych do tego maszyn. W trakcie zmiany może się zdarzyć, że jeden operator ma kontrolować jednocześnie kilka maszyn. Żeby było to możliwe musi on wiedzieć na bieżąco w jakiej fazie cyklu znajduje się każda z nich. W tym celu stosowane są wysokojakościowe wieże sygnalizacyjne, które stają się standardem w przemyśle. Przy ich pomocy możliwe jest przekazanie informacji optycznej oraz akustycznej o obecnym stanie maszyny czy linii technologicznej. Na rynku funkcjonuje wielu dostawców takich rozwiązań, którzy oferują różne funkcjonalności. Najchętniej wykorzystywane są wieże sygnalizacyjne dwu oraz trójkolorowe. W takiej konfiguracji kolor zielony odpowiada za stan poprawnej pracy, żółty za ostrzeżenie, a czerwony stan awarii lub alarm. Dodatkowo sygnał optyczny może być uzupełniony sygnałem akustycznym, którego modulacja jest dostosowana do docelowej informacji. Warto wspomnieć, że dostępne na rynku wieże mogą być w konfiguracji modułowej lub łączone na stałe. W pierwszym przypadku istnieje możliwość zmiany kolejności modułów świetlnych w trakcie eksploatacji. W drugim rozwiązaniu kolumna jest łączona na stałe w trakcie produkcji.

Z perspektywy zamawiającego istotne mogą być również takie parametry jak stopień ochrony obudowy IP czy odporność na uderzenia mechaniczne IK. Kolejne istotne funkcjonalności obejmują możliwość komunikacji czy pracy w sieci. W tym celu urządzenie powinno być wyposażone w moduły komunikacji Ethernet czy Wi-Fi. Jak widać obecnie jednym z najważniejszych zagadnień jest bezpieczeństwo w obiekcie. Żeby zapewnić jak najwyższy poziom ochrony stosowane są sprawdzone rozwiązania. Dotyczy to przekazywania informacji o stanie pracy maszyn, a także konieczności podjęcia dodatkowych działań.