Rodzaje mierników rezystancji pętli zwarcia

Poprawny stan instalacji elektrycznej jest gwarancją nie tylko bezawaryjności sieci elektrycznej, ale także bezpieczeństwa użytkowników, którzy będą z niej korzystać. Kontroli wymaga zarówno nowa, świeżo położona instalacja w świeżo powstałym budynku, jak i istniejąca i działająca już od jakiegoś czasu konstrukcja, która pod wpływem różnych czynników mogła ulec zniszczeniu i jej działanie nie jest już odpowiednie.

Kiedy wykorzystuje się mierniki rezystancji pętli zwarcia?

miernik rezystancji pętli zwarciaPraca elektryka dotyczy nie tylko konstruowania instalacji elektrycznych i ich montażu w różnego rodzaju budynkach, ale także sprawdzania ich stanu, który mógł zmienić się pod wpływem użytkowania sieci elektrycznej. Czasowej kontroli wymaga ciągłość instalacji, stan wyłączników różnicowoprądowych oraz inne wartości elektryczne, które mogą mieć wpływ na poprawność działania,a przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z tego typu wyposażenia, jakże niezbędnego przy pracy większości urządzeń, wykorzystywanych na co dzień w domu czy pracy. Jednym z podstawowych narzędzi pracy elektryka jest miernik rezystancji pętli zwarcia. Ten rodzaj urządzeń przyda nam się zwłaszcza w momencie sprawdzania poprawności działania nowych instalacji elektrycznych, przed oddaniem ich do użytku w świeżo powstałych lokalach oraz domach. Przy pomocy tego przyrządu sprawdzany jest również stan poszczególnych urządzeń, wykorzystujących do prawidłowej pracy energię elektryczną. Najczęściej stosowane są mierniki induktorowe, które nie wymagają zasilania elektrycznego, a za ich prawidłową pracę odpowiada napędzana ręcznie prądnica. Jeśli wybierzemy dużą moc tego elementu, wówczas możliwe będzie sprawdzenie nawet długich linii kablowych. Docenić należy również wygodę, jaką daje nam urządzenie przenośne – dzięki niemu jesteśmy w stanie skutecznie wykonać pracę w terenie, bez względu na dostępność sprawnych i działających linii energetycznych. Producenci tego typu urządzeń oferują nam zarówno małe testery ręczne, jak i przenośne urządzenia na napięcia znamionowe 10 kV. Wybór zależy w dużej mierze od tego, czy kontrola wykonywana jest w budynku mieszkalnym, czy w obiekcie o charakterze przemysłowym.

Od tego, w jakim stanie jest instalacja elektryczna zależy nie tylko poprawne działanie urządzeń, wykorzystujących do swej pracy zasilanie prądem, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników danego sprzętu. Konieczna jest zatem systematyczna kontrola, zarówno przed oddaniem sieci do użytku, jak i po pewnym okresie jej pracy. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie narzędzia, które umożliwiają osobie wykwalifikowanej ocenę poprawności działania.