Rekomendowane sposoby na kolki

Kolki u noworodków są zaburzeniem czynnościowym jelit i nieznanym oraz złożonym podłożu. Nieraz mogą one być spowodowane głębszymi problemami zdrowotnymi niemowlaka, jak na przykład alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, zaburzenia mikroflory jelitowej, a także błędy dietetyczne mam (jak spożywanie nadmiaru nabiału, drożdży, glutenu albo soi). Warto więc wiedzieć, jak sobie radzić sobie z problemami.

Korzystamy z rekomendowanych metod na kolki

rekomendowane metody na kolki u noworodkaPrzyczyny powstawania kolki u niemowląt są bardzo różnorodne i ustalenie przyczyn będzie podstawowym kryterium ustalenia odpowiedniego sposobu radzenia sobie z pojawianiem się kolek. Możliwe jest bardzo wiele możliwych przyczyn występowania. Czasami wystarczają drobne zmiany, jak pionizacja po karmieniu, układanie na brzuszku i jego masowanie, jak również napar z kopru włoskiego. Warto znać rekomendowane metody na kolki u noworodka. W przypadku występowania podejrzenia alergii, nietolerancji pokarmowych bądź problemów z mikroflorą, pomocne będą odpowiednio dobrane modyfikacje żywieniowe w diecie matki, jak na przykład mleko zastępcze albo probiotyki. Dobrym sposobem może być ogrzewanie brzuszka ciepłym ręczniczkiem czy małym termoforem. Niektórym maluchom może pomóc ciepła kąpiel. Dodatkowo niemowlęta nie lubią głośnych dźwięków. Dlatego mogą uspokajać się przy monotonnych dźwiękach, jak na przykład szum suszarki, wentylatora, suszarki do włosów czy odkurzacza. Z tego względu dużą popularność zyskały misie wydające dźwięki imitujące szum wód płodowych. Jeżeli niemowlak płacze oraz ma kolkę, warto spróbować włączyć monotonne dźwięki. Warto również mieć świadomość, że jeśli dziecko najpierw postękuje, a następnie zaczyna płakać, to nie będzie to kolka niemowlęca. Oprócz tego nie ma kolki w przypadku, kiedy brzuszek niemowlaka jest napięty wyłącznie podczas płaczu, a pomiędzy napadami jest miękki, a także gdy maluch uspokoi się po przytuleniu.

Reasumując, kolki u niemowląt są popularne oraz nie są znane ich dokładne przyczyny. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z różnorodnych metod, spośród których uda nam się znaleźć najbardziej skuteczne. Dzięki przetestowaniu różnych sposobów, będziemy mieć możliwość znalezienia skutecznej metody na kolkę u własnego niemowlaka.