Regularne odrobaczanie kota

Posiadanie kota to nie tylko karmienie go, zabawa i dbanie o jego czystą kuwetę. To również masa innych obowiązków, które składają się na sprawdzanie stanu zdrowia pupila u weterynarza. Dodatkowo należy dbać o ochronę przeciw pchłom i kleszczom, szczególnie gdy jest to zwierzę wychodzące na zewnątrz. W tej sytuacji tak samo ważne są również szczepienia. Jednak przed szczepieniem należy kota odrobaczyć, ale nie tylko przed nim.

Ważne odrobaczanie kota każdej rasy

odrobaczanie kota rasowegoKażdy posiadacz kota czy innego zwierzęcia powinien wiedzieć, iż są one bardzo mądre, jednak nie będą w stanie samodzielnie zadbać o swoje zdrowie oraz pożywienie. Dlatego mając kota decydujmy się na wysokiej jakości produkty spożywcze, dobierajmy smaczki i zabawki, które są przy tym bezpieczne. Poza tym nie zapominajmy o regularnym uczęszczaniu do weterynarza. Warto pamiętać o szczepieniach, które powinno poprzedzać odrobaczanie kota rasowego, a także dachowego. W przypadku małych kotów pierwsze odrobaczanie odbędzie się około 4 tygodnia życia. Pamiętajmy też, że mając cały miot należy od razu sprawę załatwić w przypadku ich wszystkich, ponieważ kotki mogą siebie nawzajem zarażać. Kolejne dwie porcje zostaną podane w odstępie 2 tygodni, a następnie w 3 oraz 6 miesiącu. Małe koty należy o wiele częściej odrobaczyć, ponieważ ciągle wykazują o wiele mniejszą odporność niż dorosłe osobniki. Z kolei duży kot, który wychodzi na dwór powinien być odrobaczany co 3-4 miesiące. Gdy nasze zwierzę nie wychodzi przed ewentualnym odrobaczeniem należy wykonać badanie kału. Pozwoli ono na wykrycie czy istnieje potrzeba do odrobaczania naszego czworonoga. Nie zapomnijmy też obserwować pupila, który między dawkami preparatu może zawsze zostać zarobaczony. Objawi się to kilkoma niezbyt ciekawymi reakcjami kota, a wtedy skierujmy się od razu do weterynarza.

Koty to piękne i mądrze stworzenia, jednak jak o każde zwierzę należy o niego bardzo dbać. Najważniejsze są szczepienia oraz poprzedzające je odrobaczenia. W przypadku tej drugiej opcji bardzo często zapominamy, iż nie tylko kot wychodzący może mieć robaki. Dlatego skonsultujmy z weterynarzem jak często należy kota odrobaczać. W wielu przypadkach będziemy po prostu wykonywać badanie kału, aby stwierdzić potrzebę odrobaczenia.