Przyrządy nawigacyjne do jachtu

Do krótkich rejsów nie potrzeba było zbyt wiele nowoczesnego sprzętu elektronicznego, aczkolwiek wielu kolegów z dłuższym stażem na morzu często wspominało, iż są one niezbędne podczas długiej żeglugi. Nawigacja na morzu była bowiem zależna od warunków pogodowych, często zmiennych i niepewnych, a sprawny sprzęt nawigacyjny był nieraz niezbędny do bezpiecznego odbycia rejsu.

Nowoczesne oprzyrządowanie elektroniczne do jachtu

elektronika jachtowaWiele jachtów, nawet tych które były najnowszymi modelami od najlepszych firm, nie posiadało zbyt dużo sprzętu elektronicznego, więc większość kolegów, w tym i ja, zaczynało od podstawowego modelu, z czasem uzupełniając wyposażenie i oprzyrządowanie nawigacyjne. Nowoczesna elektronika jachtowa była bowiem tak przydatna, jak nawigacja samochodowa na lądzie, a czasem pozwalała uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Obecnie używano bardzo zaawansowanych narzędzi pomiarowych, które na bieżąco pozwalały sprawdzić stan pogody i porównać go z odczytami z przybrzeżnych stacji meteorologicznych, umożliwiając wyznaczenie jak najłatwiejszego kursu do punktu docelowego. W tym ostatnim pomagały ogromnie mapy satelitarne, połączone z lokalizatorem określającym na bieżąco położenie geograficzne łodzi i pozostałych jednostek w zasięgu radia pokładowego, ich przewidywany kurs i prędkość.

Umożliwiało to nie tylko uniknięcie przypadkowego wejścia na kurs innej jednostki, ale również pozwalało na szybkie uzyskanie pomocy na morzu w razie wypadku i awarii. Radiostacja była nieodłączną częścią takiego systemu, gdyż bez niej, jakakolwiek komunikacja byłaby na morzu wręcz niemożliwa. W przeciwieństwie jednak do zwykłych urządzeń używanych na lądzie, radia morskie miały zasięg mierzony w dziesiątkach, a czasem i setkach kilometrów.