Przełącznik zarządzalny do skonfigurowania domowej sieci internetowej

Wyobraźmy sobie taką sytuację związaną z domową siecią internetową. Mamy w domu kilkanaście różnych urządzeń, które potrzebują dostępu do internetu. Najczęściej są to drukarki, laptopy, telefony, telewizory czy wreszcie tablety a dzisiaj nawet zegarki. Mamy w domu jeden router wifi, z którego sygnał czerpią te wszystkie urządzenia jednocześnie. I nagle okazuje się, że te urządzenia nie mogą razem w tej jednej sieci funkcjonować. I co z takim fantem zrobić?

Wystarczy skorzystać z przełącznika zarządzalnego

Jprzełącznik zarządzalnyest na to oczywiście sposób, ale jego zastosowanie wymaga posiadania chociaż minimalnej wiedzy z zakresu informatyki. Wiedzę takową można łatwo nabyć. Wystarczy trochę poczytać w necie albo poszukać filmów poradnikowych na portalu z vlogami, czyli filmami video. W każdym razie w celu uporządkowania domowej sieci internetowej trzeba będzie zastosować przełącznik zarządzalny zwany inaczej switchem. Tak, przełącznik to nic innego jak switch, w którym możemy zarządzić odpowiednie przełączanie transferu pomiędzy konkretnymi urządzeniami odbiorczymi. Pisząc prościej – możemy do przełącznika podłączyć urządzenia korzystające z internetu i zarządzić dla każdego urządzenia odpowiednią prędkość transferu danych. Jeśli piszemy o domowej sieci to wystarczy zrobić następująco. Kupujemy dobry switch zarządzalny i podłączamy go do internetu. Wyprowadzamy z niego internet kablami do najważniejszych urządzeń w domu i nadajemy im najwyższy priorytet. Do rozdzielania internetu możemy zastosować też kilka routerów. Wtedy z jednego switcha możemy wyprowadzić sygnał na kilka routerów, a do poszczególnych routerów podłączyć po kilka urządzeń. W każdym razie chodzi o to, że dla każdego wyjścia z przełącznika zarządzalnego możemy ustawić możliwości wykorzystania łącza internetowego. Możliwości jest całkiem sporo, ale naprawdę trzeba na ten temat po prostu cokolwiek wiedzieć.

Kiedy w naszym domu co chwilę poszczególne urządzenia są wyrzucane z internetu to może to oznaczać tylko jedno. W domowej sieci internetowej powstają konflikty, które powodują właśnie takie zamieszanie. Trzeba zatem działać i skonfigurować domową sieć internetową. Można to zrobić wykorzystując w tym celu urządzenie zwane switchem. Do niego można podpinać kolejne urządzenia i ustawiać im przydział transferu internetowego.