Praca Product Ownera

Scrum Product Owner to pracownik, który posiadł bardzo dobrze wszelkie umiejętności związane z zarządzaniem projektami metodą właśnie Scrum i Agile. Znałem jedną osobę, która od wielu lat szkoliła się właśnie w tej dziedzinie i przede wszystkim bardzo mocno interesowała się tymi wszystkimi zagadnieniami. Tak, że faktycznie po paru latach to osoby uczyły się właśnie od niego i zdobywali doświadczenie pod okiem specjalistów.

Professional Scrum Master

Professional Scrum Product OwnerWiedziałem dobrze, że jeśli chodzi o pracodawców głównie w branżach uznawanych za nowoczesne, na przykład programowanie, marketing, czy też praca nad bardziej złożonymi projektami, to Professional Scrum Master, czy też Product Owner będzie musiał się zajmować projektami o wiele bardziej skomplikowanymi. Dobrze wiem, że praca w tym charakterze jest naprawdę bardzo wymagająca, ale z drugiej strony sam zawsze chciałem spróbować. W końcu chodzi o to, aby Professional Scrum Product Owner przyczyniał się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Im większe będzie zapotrzebowanie na takich pracowników tym oczywiście ich pensja będzie szła w górę. Zdawałem sobie sprawę z tego, że w przypadku małego doświadczenia trzeba będzie zacząć na o wiele niższych stanowiskach, na przykład asystenckich, ale z drugiej strony byłem na to w pełni przygotowany. Professional Scrum Product Owner nie ma łatwego zadania. Oczywiście osoby, które chcą mieć coś wspólnego ze Scrum muszą wiedzieć i znać zagadnienia teoretyczne, jakie ich czekają, ale z drugiej strony wiedziałem, że tak będzie w każdej branży. W końcu pracodawcy chcą mieć pewność, że może i nauczą się wszystkiego w odpowiedni sposób. Teoria na pewno jest wymagana, ale jak już wcześniej wam mówiłem, jest w internecie naprawdę dość sporo publikacji, z których dowiecie się praktycznie wszystkiego.

Wiedziałem na pewno, że są też specjalistyczne kursy online, czy też te, gdzie trzeba stawić się stacjonarnie, ale faktycznie nie kosztują one dużo. Tak czy inaczej bardzo łatwo możecie posiąść wszystkie najważniejsze informacje przed podjęciem zatrudnienia. Wielu klientów decyduje się na przykład na szkolenia pod okiem specjalistów, które na pewno dają znacznie więcej. Mogę z czystym sumieniem potwierdzić, że takie szkolenia dają bardzo dużo i o Scrum się można sporo dowiedzieć.