rozowdy

Porady dla osób rozwodzących się

Rozpad małżeństwa to zawsze dramat dla rodzinny tym bardziej, jeśli para posiadała dzieci. Przejście przez ten trudny okres w życiu jest nie łatwe, dlatego warto wiedzieć jakie komplikacje wiążą się z rozwodem, jak się do niego przygotować i jakie rozwiązania mogą nam pomóc przez to wszystko przejść. Oto kilka przydatnych informacji.

Co to jest rozwód, kiedy jest orzekany, jakich formalności trzeba dopełnić?

rozwódNa portalu www.mojrozwod.pl można przeczytać, że w rozumieniu polskiego prawa do orzeczenia o rozwodzie może dojść, kiedy sąd uzna, że doszło do całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego. Bierze się tu pod uwagę więzi gospodarcze, fizyczne i emocjonalne, przy czy należy zaznaczyć, że zwykle nie jest przez sąd brane pod uwagę to czy małżonkowie nadal mieszkają razem, ponieważ w polskich warunkach jest to standard. Co istotne rozwód może zostać przyznany nawet w sytuacji, gdy więzi emocjonalne wygasły tylko w przypadku jednego z małżonków, w wyniku czego sąd nie widzi możliwości na naprawienie relacji między małżonkami i uratowanie małżeństwa. Jeżeli rozwodzi się para, bezdzietna a rozwód jest bez orzeczenia o winie nie ma konieczności przyprowadzania do sądy świadków. W pozostałych sytuacjach świadkowie będą musieli zeznawać. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie czy też, jeśli w trakcie rozwodu jest prowadzona walka o opiekę nad dziećmi potrzebny będzie adwokat jak i konsultacje psychologiczne. Psycholog będzie musiał ustalić z kim dziecko jest bardziej związane, z kim wolałoby mieszkać itd. W praktyce oznacza to, że rozwód może być czystą formalnością lub też ciągnąć się nawet kilka lat. Wszystko zależy od tego jaki jest charakter sprawy.

Adwokat – kiedy jest potrzebny?

AdwokatChoć mówi się, że do rozwodu można doprowadzić bez pomocy prawnika, to w praktyce jednak zwykle jego pomoc jest potrzebna. Właściwie jest jedyna sytuacja w której z pomocy adwokata możemy zrezygnować. Jest to rozwód bez orzeczenia o winie za zgodą stron. W sytuacji kiedy w trakcie rozwodu sąd orzeka w takich kwestiach jak:

  • wina za rozpad pożycia małżeńskiego,
  • podział majątku,
  • opieka nad dziećmi,
  • alimenty.

Typowa kancelaria prawna za prowadzenie spawy rozwodowej bierze średnio od 2 do 5 tys. w zależności od charakteru sprawy jak i miasta w jakim się ona toczy. Możliwe jest także przyznanie adwokata z urzędu a co za tym idzie ograniczenie kosztów związanych z wynajęciem go lub też całkowite zwolnienie z nich. Jednak, aby sad przystał na takie rozwiązanie trzeba być w naprawdę trudnej sytuacji materialnej. Adwokat pomoże przygotować pozew rozwodowy jak i będzie nas reprezentował na sali sądowej. Dodatkowo pomoże on nam znaleźć świadków zeznających na naszą korzyść. Jest to szczególnie ważne w sprawach, gdzie walczymy o przyznanie opieki nad dzieckiem lub też chcemy udowodnić winę współmałżonka. Warto w tym momencie wspomnieć, że w przypadku gdy mamy do czynienie z rozwodem z orzeczeniem o winie, po jego zakończeniu kosztami postępowania sądowego zostaje obarczona osoba uznana za winną rozpady małżeństwa.

Kiedy w trakcie rozwodu korzystać z usług psychologa?

konsultacje psychologiczneObecnie coraz częściej zdarza się, że w trakcie rozwodu korzystamy nie tylko z pomocy prawnika, ale także i psychologa. W jakich sytuacjach powinniśmy pójść po pomoc do psychologa? Po pierwsze psychoterapia, może ona nam pomóc poradzić sobie z nową i trudną sytuacją. Inną sytuacją w której powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa, jest wystąpienie o opiekę nad dzieckiem. Wprawdzie sąd wyznacza swojego psychologa, który ma przeprowadzić rozmowę z dzieckiem, by ustalić z kim jest ono bardziej związane emocjonalnie, mamy jednak prawo powołać własnego biegłego, który swoją opnie przedstawi w sądzie. Odwołanie się do takiego rozwiązanie może okazać się konieczne w sytuacji, gdy współmałżonek chce ograniczyć nasze prawa do opieki.

Rozwód a podział majątku

podział majątkuSporną kwestią w przypadku większość rozwodów jest podział majątku. O ile przed zawarcie związku małżeńskiego nie została spisana intercyza, to wszystko co zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa uznawane jest za wspólnotę, a co za tym idzie należy do obojga. Najszybciej podziału majątku można dokonać, gdy strony same między sobą zawrą porozumienie o podziale majątku, jeżeli dotyczy się to nieruchomości konieczna może okazać się wycena mieszkań i spisanie umowy notarialnie. Jeśli do porozumienia jednak nie dojdzie wszczęte zostaje postępowanie. W jego toku sąd określa, czy udział we wspólnocie małżeńskiej był równy, jeśli zarobki jednego z partnerów były dużo wyższe orzeczony przez sąd podział może być nierówny. W trakcie takiego postępowania przeprowadzona jest także wycena domów i innych nieruchomości a także innych dóbr. Sąd może zarządzić za zgodą stron, że np. jedna strona zatrzyma dom, jednak musi spłacić małżonka na kwotę zasadzoną w wyroku. Prowadzenie takich spraw, bywa bardzo kosztowne, dlatego zawsze warto spróbować porozumieć się poza murami sądu.

Podsumowanie

Rozwód to ogromna zmiana w życiu, a co za tym idzie w większości przypadków bardzo trudne przeżycie, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które mogą uprościć i usprawnić cały proces. Pomoc psychologa czy adwokata w takiej sytuacji może okazać się nieoceniona, dlatego nie bójmy się sięgać po takie rozwiązania.

One thought on “Porady dla osób rozwodzących się

  1. Obecnie również na rynku można znaleźć firmy, które organizują rozwody, jak i imprezy po rozwodowe.

Dodaj komentarz