Odpowiednie nawożenie plantacji truskawek

Każda osoba, która kiedykolwiek prowadziła plantację truskawek doskonale wie jak się nią zająć. Niekiedy wydaje się nam, iż sprawa ta jest prosta, jednak nie jest to do końca prawdą. Dlatego wiele początkujących osób zapomina o niektórych etapach dbania o uprawę truskawki, a w szczególności o regularnym nawożeniu. Zanim rozpoczniemy naszą plantację truskawek zapoznajmy się z szeregiem informacji, które ułatwią nam dbanie o dobre plony.

Etapy dbania o truskawki

truskawki - nawożenie azotemJeżeli decydujemy się na własną uprawę krzaczków truskawek to powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Jest kilka istotnych kwestii, które trzeba poznać zanim zabierzemy się za własną uprawę, a które pomogą nam zrozumieć dlaczego truskawki wydają się proste w uprawie. Przede wszystkim odpowiednie miejsce dla naszych przyszłych owoców jest niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Gleba musi być próchnicowa z odpowiednią gospodarką wodno-powietrzną. Następnie ziemię tą nawozimy wapniem, aby korzystnie wpłynąć na rozwój naszych krzaczków. Później sadzimy w pełni zdrowe truskawki i rozpoczynamy inne elementy uprawy jak nawadnianie, profilaktyka przeciw chorobom i szkodnikom, a także regularne nawożenie. Bez nawożenia będziemy mieć słaby plon truskawki – nawożenie azotem będzie idealne na początku wegetacji i możemy je połączyć w proporcji 1:1 z fosforem. Innym interesującym nawozem mineralnym jest magnez, który zastosujemy przy lekkiej ziemi pozbawionej składników odżywczych. Następnie krzem jest jedną z najlepszych opcji, gdyż wzmacnia odporność naszych krzaczków przeciw chorobom grzybiczym, poparzeniem słonecznym, a także sprawia, iż rośliny stają się mrozoodporne. Często zapominamy jednak o nawożeniu siarką, która również zapobiega grzybowym chorobom, a także chroni przed szkodnikami jak mszyce czy przędziorki. Zadbajmy od podstaw o naszą plantację, aby cieszyć się zdrową uprawą i pysznymi owocami.

Najlepsza uprawa truskawek to ta, o którą dbamy jeszcze przed zasadzeniem krzaczków. Przygotowanie gleby, dobór sadzone, a także późniejsza regularność w nawadnianiu, nawożeniu oraz profilaktyce przeciwko insektom i chorobom są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszej uprawy. W ten sposób sprawimy, iż praca będzie dla nas przyjemna, a zebrane plony będą bardzo smaczne.