Ochraniacze na nogi konia

Transport konia jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Zwierzę musi być odpowiednio zabezpieczone, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników na drodze. Ale równie ważnie jest to aby koń podczas transportu, który może trwać wiele godzin nie uległ  groźnym urazom, które mogą spowodować wiele szkód i bólu.

Zabezpieczenie nóg konia na czas transportu

ochraniacze transportowe dla koniaWielu hodowców koni zastanawia się nad zakupem ochraniaczy dla koni. Czy ochraniacze transportowe na pewno są przydatne i jaką pełnią funkcję? Czy nie wystarczy jedynie ostrożnie jechać, aby koń czuł się komfortowo podczas transportu? Otóż odpowiedź jest prosta. Nie każdy koń lubi być transportowany. Dla wielu zwierząt transport to stres. Gdy próbujemy konia wprowadzić do przyczepy może dojść do niebezpiecznej sytuacji w której koń się skaleczy. Większość koni nie lubi transportu i na sam widok przyczepy mogą stawiać opór. Właśnie w tych momentach koń narażony jest na skaleczenia i urazy kończyn. Koń widząc przyczepę może stawać dęba, odsadzać się czyli wpadać w popłoch, lub po wprowadzeniu do kopać ściany przyczepy. Dlatego ochraniacze transportowe dla konia służą przede wszystkim jako ochrona nóg, ale również jako stabilizatory podczas jazdy. Ochraniacze najczęściej zapinane są na rzepy. Dzięki temu właściciel łatwo je zakłada, a mocne rzepy dopasowują się do kształtu nogi konia. To daje pewność, że ochraniacz nie będzie się zsuwać podczas transportu. Ochraniacze dzielone są na te stosowane na przednie kończyny i na te, które nakłada się na tylnie. Tylnie mają za zadanie chronić stawy skokowe konia.

Ochraniacze do transportu mają bardzo ważną funkcję. Zabezpieczają nogi konia w trakcie wielogodzinnych transportów przed urazem i zranieniem. Konie często transportowane są na zawody, czy do nowego właściciela. Ochraniacze wewnętrzną część mają wyściełaną miękkim materiałem, przez co zapewniają zwierzęciu komfort.