Na co zwrócić uwagę przy wyborze folii?

W sierpniu, kiedy zbliżają się zbiory, wielu nas zastanawia się, jaką folię do sianokiszonki wybrać. Większość producentów zapewnia, że ich produkt zabezpieczy zbiory na długie miesiące magazynowania. Czy jednak warto wierzyć na słowo i narażać owoc swojej ciężkiej pracy?

Zabezpiecz swoją sianokiszonkę

folia do sianokiszonki 500Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolor folii. Folia do sianokiszonki występuje w czterech kolorach: biały, jasnozielony, ciemnozielony i czarny. Przezroczyste folie są przeznaczone wyłącznie do owijania palet. Ważne jest, żeby folia nie przepuszczała światła słonecznego, ponieważ może ono zubożyć kiszonkę o najbardziej wartościowe składniki odżywcze. Folię najlepiej kupować u producenta, lub w renomowanym sklepie. Wielu sprzedawców na portalach aukcyjnych sprzedaje folie do pakowania palet w kolorze białym, oszukującym niczego nieświadomych klientów. W przypadku zakupu na takim portalu trudniej też jest uzyskać rekompensatę w razie problemów z zakupionym towarem. Zdarza się też, że sprzedawcy oszukują na długości sprzedawanych rolek. Najlepiej długość rolki sprawdzić przy pomocy wagi. Folia do sianokiszonki 500 powinna ważyć około 22 kilogramów, a folia 750 około 27 kilogramów. Kolejnym ważnym aspektem jest wytrzymałość folii i jej odporność na przebijanie. Niektóre z roślin polnych mają grube łodygi, które z łatwością przebiją słabej jakości folię, co może narazić rolnika na ogromne straty. Zatem im grubsza folia, tym lepsze zabezpieczenie beli. Warto więc wybrać folie 5 – warstwowe, które są gwarancją bezpiecznego zamknięcia.

Bardzo ważną cechą jest możliwość poddania folii recyklingowi. Rolnictwo to dziedzina, w której dbanie o środowisko powinno być szczególnie ważne, bo to od warunków klimatycznych zależy obfitość oraz jakość zbiorów.