Koszty podłączenia kanalizacji do nowego budynku

Na jakim etapie budowy doprowadza się do budynku wodę i odprowadza z niego kanalizację ściekową? Można to zrobić zaraz po postawieniu budynku, ale najlepiej zająć się tym przed jego zamknięciem dachem i oknami. Wybór technologii podłączenia kanalizacji zależy przede wszystkim od tego czy możemy skorzystać z instalacji miejskiej czy musimy odprowadzać ścieki do przydomowego szamba. Wewnątrz domu wystarczy umieścić odpowiednie rury kanalizacyjne.

Rury kanalizacyjne wewnętrzne obsadzamy w fundamentach

niedroga rura kanalizacyjna wewnętrznaKażda firma budowlana zajmująca się stawianiem nowych domów jednorodzinnych doskonale wie, że odpływem ścieków z budynku trzeba zająć się już na etapie wylewania fundamentów. Rury umieszcza się w fundamentach a ich końcówki wyprowadza się do pomieszczeń, w których będzie potrzebny odpływ ścieków. Ile kosztuje niedroga rura kanalizacyjna wewnętrzna? Na szczęście ceny rur nie są zbyt wygórowane, bo kosztują one już od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Koszt całej instalacji wewnątrz budynku zależeć będzie oczywiście od jego wielkości, bo będzie to miało wpływ na długość rur, które trzeba umieścić w fundamentach. Koszty podłączenia kanalizacji na zewnątrz to już inna sprawa, bo zależeć one będą właśnie od tego czy mamy dostęp do miejskiej infrastruktury ściekowej czy do własnej. Do miejskiej wystarczy doprowadzić kilka rur, które ewentualnie trzeba umieścić pod wjazdem na posesje. Jeśli musimy sami budować szambo albo instalować przydomową oczyszczalnię to cała instalacja będzie kosztowała znacznie więcej. Generalnie rzecz ujmując to przy szambie trzeba liczyć się z kosztami około pięciu tysięcy złotych i jest to cena z montażem, ale bez usług koparko-ładowarką. Wszystko zależy jedynie od tego co chcemy zrobić i jakie mamy możliwości a także od tego jak duży mamy dom.

Materiały budowlane w ostatnim czasie sporo podrożały, ale na szczęście nie dotyczy się to rur kanalizacyjnych. Zarówno rury wewnętrzne jak i zewnętrzne trzymają swoją cenę i jest ona na w miarę przyzwoitym poziomie. Dla budujących dom ważniejszą informacją może być jednak to, że znacząco podrożały szamba betonowe. Wewnętrzną kanalizację odpływową montuje się na etapie fundamentów, więc koszt orurowania jest praktycznie niezauważalny dla inwestorów, bo łączy się z kosztami budowy.