Kamienne kaskady ogrodowe ozdobą ogrodu

 

Wśród dostępnych ozdób ogrodowych, poza tradycyjną roślinnością, czy starannie wypielęgnowanym trawnikiem, odnaleźć można ciekawe pomysły na wodną aranżację otoczenia. Znane wszystkim oczka wodne i tradycyjne baseny zostają udoskonalane i modyfikowane, dzięki czemu powstają nowe, ciekawe formy. Naturalne baseny, które nie wymagają sztucznej filtracji, oraz sztuczne strumienie zdobią coraz większą ilość ogrodów.

Wodne ozdoby w ogrodzie

kaskady ogrodowe z kamieniaCoraz większą uwagę zaczęto przykładać do estetycznego wykończenia ogrodów, przez co wzrosło zainteresowanie różnymi ozdobami. W przydomowych ogródkach coraz częściej pojawiają się naturalne baseny, oczka wodne, a nawet strumyki. W mniejszych ogrodach wykonuje się najczęściej wodospady i fontanny. Delikatny szum wody ożywia ogród, a przebywanie w pobliżu wodospadów pomaga ochłodzić się w upalny dzień. Niezależnie od wielkości ogrodu, jednymi z najczęściej wykorzystywanych ozdób wodnych są kaskady ogrodowe z kamienia. Występują w różnych wariantach, dzięki czemu można je umieścić zarówno na początku sztucznego strumienia ogrodowego, nadając pęd wodzie, jak i w postaci wodospadu umieszczonego na mniejszej działce. Kamienne kaskady zdobią także oczka wodne, tworząc swojego rodzaju wodospad wpadający do stawu, a wykorzystany przy naturalnych basenach, tworzy dodatkową atrakcję. Dzięki wykorzystaniu różnorodnej roślinności, ciekawego oświetlenia, czy kamiennych rzeźb można nadać dodatkowo czarujący klimat naszemu otoczeniu, a popołudniowy wypoczynek, czy wieczorny grill staną się jeszcze przyjemniejsze. Wykonanie podobnej ozdoby jest możliwe także w minimalistycznie urządzonych ogrodach, do których nie pasuje surowy klimat naturalnych wodospadów. W tym przypadku doskonale nadadzą się kaskady ścienne, w których woda spływa po murach lub kamienne kule pokryte warstwą wilgoci. Dobrze dobrana ozdoba wodna będzie cieszyć oko właścicieli przez wiele lat.

Ładna aranżacja ogrodu staje się równie ważna co wystrój wnętrz domu. Porządnie wykonane instalacje wodne bardzo dobrze odzwierciedlają naturalne pierwowzory, dzięki czemu z łatwością można poczuć się jak nad górskim potokiem. Ozdoby wodne nie są tylko dostępne dla dużych ogrodów – na rynku znajduje się mnóstwo ofert dedykowanych dla niewielkich przestrzeni.