Jakie zabawki wybrać dla psa?

Zaspokajanie psich potrzeb jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Szczęśliwy psiak to nie tylko ten dobrze najedzony, ale też ten poznający nowe miejsca, spotykający inne przy czy po prostu się bawiący. Zabawa, tak jak w przypadku ludzi, odgrywa znaczącą rolę i wpływa na nastrój pupila i jego poziom energii. Szczególnie ciekawym rodzajem zabawek są te węchowe, które jednocześnie zaspokajają potrzeby łowieckie.

Czym jest zabawka węchowa?

zabawki węchoweSzukanie i węszenie to bardzo ważny element potrzeb łowieckich. Psiaki, które mogą zaspokajać w ten sposób swoją ciekawość, są szczęśliwsze i bardziej zdeterminowane do osiągnięcia celu. Nie rzadko zdarza się, że czworonóg chętniej zje coś, co trudniej zdobyć, niż to, co po prostu leży w jego misce. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele zabawek, które pozwolą psu skupić się na węszeniu i znajdowaniu smakołyków. Zabawki węchowe możemy również zrobić sami z artykułów znajdujących się w domu. Najprostszą wersją takiej aktywności jest zgniecenie kawałków gazety i umieszczenie w nich psich przysmaków. Po wrzuceniu ich do miski nasz pupil będzie wyszukiwał te kawałki papieru, w których może znajdować się coś smacznego. Do zabawy możemy wykorzystać też rolkę po papierze kuchennym, w którym zrobimy kilka dziur. Wrzucenie do nich smakołyków zachęci psiaka do turlania przedmiotu, z którego to co chwilę będą wypadać smaczne i zdrowe kąski. W sklepach znajdziemy też wiele węchowych zabawek interaktywnych, które zapewnią dobrą rozrywkę na wiele godzin. Kule na smakołyki, maty węchowe i specjalne zabawki, w których można ukryć coś smacznego, uaktywnią psa i sprawią, że ten będzie węszył w poszukiwaniu jedzenia. Taka zabawa męczy psa w pozytywnym sensie i jest o wiele atrakcyjniejszą formą przyjmowania pożywienia niż taka prosto z miski.

Zabawa jest bardzo ważnym elementem codziennego funkcjonowania pieska. Odpowiednie rozrywki mogą pomóc się nie tylko zrelaksować, ale także zaspokoić potrzeby związane z węszeniem i poszukiwaniem pożywienia. Szczególnie polecaną formą są zabawki węchowe w postaci mat i kul na przekąski, które zapewniają wiele zabawy na długie godziny.