Jakie są rodzaje i zastosowania szalunków?

Podczas budowy różnego rodzaju budynków najczęściej stosowaną metoda jest popularne deskowanie, polegające na stawianiu prowizorycznych, tymczasowych konstrukcji odgradzających teren budowy i ułatwiających prace.

Jakie są koszty deskowania?

szalunek do wykopów - cenaWspomniana metoda budowy zależy głównie od stosowanych do niej materiałów. Wynika to bowiem z różnych surowców stosowanych przy tworzeniu konstrukcji, jaką jest szalunek do wykopów – cena tej konstrukcji będzie się też różnić w zależności od tego, czy chcemy wynająć szalunek czy postawić nowy. Najbardziej ekonomiczny jest oczywiście szalunek wykonany z drewna, a konkretnie desek, z czego zresztą wzięła się cała nazwa tej metody stawiania budynków. Można go stosować głównie przy wylewce fundamentów, przy stawianiu mniejszych obiektów handlowych czy tworzeniu sieci kanalizacji. Deski sprawdzą się jako forma do wylewki pod fundamenty, poradzą sobie tez na niezbyt osuwającym się terenie stanowiąc średnio odporną ochronę. Mimo to cena szalunku z drewna, niezależnie czy chcemy taki szalunek wynająć czy postawić od nowa, jest najmniejsza. Dodatkowo, elementy i deski nadające się do użycia po rozmontowaniu szalunku, można wykorzystać ponownie, na wypadek tworzenia rusztowania czy innych elementów konstrukcyjnych. Nieco droższym rodzajem szalunków do wykopów są tak zwane szalunki lekkie, wykonane z lekkiej stali czy aluminium. Poza wadą, jaką jest wyższa cena, niosą one ze sobą wiele zalet, przede wszystkim dużo większa wytrzymałość, lekkość, możliwość stosowania przy bardziej skomplikowanych budowach. Montaż tego typu szalunków jest również prostszy i co ważne, w każdej chwili można dokładać kolejne segmenty, gdyż będzie to wymagało jedynie przyspawania nowego elementu. Do najbardziej wymagających zastosowań należy wybrać najcięższy i najdroższy typu szalunków, wykonany z żelbetonowych płyt. Mogą one sprawdzić się przy głębokich wykopach, przy budowie większych budynków, parkingów podziemnych, czy tez wielkich galerii handlowych. Cechuje je zdecydowanie największa wytrzymałość, ale tez skomplikowane mocowanie oraz wysoka cena.

Istnieje wiele metod na popularne deskowanie, jednak najważniejsze jest, aby wybrany sposób dobrać do własnych potrzeb. Przy budowie domu, czy piwnicy nie ma konieczności inwestowania w najdroższe na rynku budowlanym rozwiązania. Warto zastanowić się również, czy korzystniejsze jest wynajęcie czy postawienie od nowa tej konstrukcji.