Jak zwiększyć skuteczność klimatyzacji w fabryce?

Działalność fabryk, zakładów produkcyjnych i chemicznych jest możliwa dzięki wykorzystywaniu ogromnej ilości maszyn. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami eksploatacyjnymi, szczególnie jeżeli chodzi za opłaty za zużytą energię. Na szczęście, właściwie izolując tego typu budynki można skutecznie zmniejszyć pobór energii i tym samym wszelkie koszty ich eksploatacji

Najskuteczniejsze materiały izolacyjne do przemysłu

izolacje termiczne przemysłoweFunkcjonowanie zakładów produkcyjnych czy fabryk nie byłoby możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Mowa tu głównie o różnego rodzaju maszynach produkcyjnych, a także na przykład o oświetleniu stanowisk pracy. Wiąże się to z dużymi opłatami za zużywaną energię, szczególnie biorąc pod uwagę koszty ogrzania czy odpowiedniej wentylacji wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych. Aby zwiększyć skuteczność klimatyzacji i zmniejszyć wymianę ciepła warto stosować izolacje termiczne przemysłowe. Trzeba bowiem pamiętać, że uchronienie ogromnej hali z blachy przed utratą ciepła czy nagrzewaniem jest znacznie trudniejsze niż w przypadku murowanych budynków mieszkalnych. Z tego też względu inne są używane do ich izolacji materiały. Zazwyczaj do skutecznego odizolowania hali produkcyjnej używane są maty, na przykład gumowe, otuliny czy też płyty z wełny mineralnej. Użycie jednego z tych materiałów równa się znacznemu ograniczeniu strat ciepła, nawet o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo, tego typu izolacje spełniają również swoją funkcje latem, chroniąc halę produkcyjną przed nadmiernym nagrzewaniem. W tym drugim przypadku pomocne mogą okazać się takie izolacje przemysłowe jak na przykład szkło piankowe, kauczuk typu syntetycznego czy poliuretan. Aby dodatkowo zwiększyć komfort przebywania i pracy w hali z blachy w czasie upałów, tych izolacji można użyć również na elementach instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacji, by zwiększyć jej skuteczność. Dodatkowo materiały tego typu wykazują dobre właściwości jeśli chodzi o pochłanianie dźwięków emitowanych przez maszyny produkcyjne.

Praca w fabryce czy na hali produkcyjnej naraża pracowników na wiele niekorzystnych czynników. Trzeba tu wymienić duże natężenie dźwięków, wysoką temperaturę latem czy zbyt niską zimą. Większość z tych problemów może być jednak zminimalizowana przez zastosowanie odpowiedniego typu izolacji termicznej.