Jak właściwie obrabiać blachę?

Właściwe metody obróbki materiałów pochodzenia stalowego są bardzo ważne dla realizacji procesów produkcyjnych. Jeżeli wybierzemy odpowiednią metodę obróbki istnieje mniejsze ryzyko, że trzeba będzie dokonywać poprawek, które mogą opóźnić realizacje procesów produkcyjnych Szczególnie tyczy się to blachy, czyli najczęściej wykorzystywanego półproduktu ze stali.

Jak działają gilotyny hydrauliczne?

gilotyna hydrauliczna do blachyWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest właściwa obróbka półproduktów pochodzenia stalowego. Ze względu na swoja solidność, produkty te mogą sprawiać pewne problemy jeśli będziemy próbować je obrabiać tradycyjnymi sposobami. Stad też rosnąca popularność metod nowoczesnych, takich jak gilotyna hydrauliczna do blachy. Jakie są główne zalety tej maszyny? Przede wszystkim bardzo ważne jest, że nie wykorzystuje ona do obróbki zjawiska topnienia, które może spowodować na przykład utratę właściwości antykorozyjnych blachy na jej krawędziach. Działanie gilotyn hydraulicznych oparte jest o kontrolowane zjawisko naprężenia danego materiału, czego wynikiem jest jego pęknięcie. Sam proces obróbki tą metodą cechuję się bardzo wysoką skutecznością i dokładnością i jest oparty o trzy odrębne fazy – sprężysto-plastyczną, płynięcia oraz końcową, czyli moment pęknięcia. Bardzo istotną zaletą gilotyn do blachy jest fakt, ze nie wykorzystują one do działania tak zwanych stref wpływu ciepła, które zazwyczaj wiążą się nie tylko z samym stopieniem blachy, ale również i jej zewnętrznej powłoki ochronnej. Jest to bardzo niepożądane zjawisko szczególnie w przypadku, gdy obrabiane arkusze blachy mają być wykorzystywane na przykład jako pokrycia dachowe, lub też jako główny materiał do budowy garażu czy też hali stalowej. Największą popularnością cieszą się gilotyny do blachy oparte o napęd hydrauliczny. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że cechują się one niska awaryjnością, krótkim czasem rozruchu, oraz ogólnie, bardziej płynną i niezawodna pracą. Dodatkowo umożliwiają one zastosowanie automatycznych metod obróbki.

Obrabiane surowców czy też półproduktów pochodzenia stalowego nie jest wcale zadaniem łatwym. Trzeba bowiem wybrać takie metody obróbki, które będą skuteczne i nie uszkodzą równocześnie zewnętrznej powłoki antykorozyjnej. Stąd też coraz częściej do obróbki tego typu półproduktów wykorzystuje się specjalne maszyny, nazywane gilotynami.