pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dla swojego dziecka?

Ograniczona przestrzeń jak i fakt, że pokój dla dziecka musi być maksymalnie funkcjonalna i ładna sprawia, że urządzenie pokoju dla dziecka nie jest takie łatwa. Warto dlatego poszukać inspiracji, które pomogą urządzić nam ciekawie i praktycznie pokój dla dziecka. Oto kilka naszych wskazówek, które mogą się przydać przy aranżacji dziecięcego pokoju. 

Urządzania pokoju a wiek dziecka – oceń potrzeby

meble młodzieżoweMówiąc o urządzaniu pokoju dla dziecka nie można mówić o jednym sprawdzonym modelu, ponieważ to jak powinien być wyposażony pokój dla dziecka zależy w dużej mierze od tego w jakim wieku jest dziecko i co za tym idzie jakie są jego potrzeby. Jeżeli urządzamy pokój dla noworodka, to przede wszystkim powinniśmy myśleć o jego bezpieczeństwie jak i stosowaniu rozwiązań, które to nam rodzicom ułatwią opiekę nad dzieckiem. Jeżeli ma być to pokój dla przedszkolaka to należy już nieco inaczej patrzeć na tę kwestie. Pokoju dla dziecka w tym wieku powinien być tak organizowany by dziecko miało dużo miejsca do zabawy. Na podłodze powinny znajdować się dywany dziecięce, a systemu przechowywania – przynajmniej te na najniższym poziomie powinny umożliwiać dziecku samodzielnie sięgniecie jak i schowanie ulubionych zabawek. W przypadku dziecka w wieku szkolnym musimy znowuż przede wszystkim stworzyć mu wygodną i praktyczną przestrzeń do nauki. Wszystko to sprawia, że najlepiej urządzając pokój dla dziecka zaaranżować go w taki sposób by pokój mógł rosnąc wraz z dzieckiem.

Praktyczny pokój na lata

pokój dziecięcyProjektując dziecięcy pokój należy wziąć pod uwagę to jak szybko Twoje dziecko będzie rosło. Malując czy tapetując pokój warto wybrać jasne, pastelowe kolory dobre zarówno dla mniejszego jak i starszego dziecka. Jeśli chodzi natomiast o meble to według www.dobrzemieszkaj.pl ciekawie w takim jasnym pokoju będą wyglądać te bielone. Takie meble mogą się sprawdzić nawet w pokoju nastolatka, a co za tym idzie posłużą nam przez lata. Ważne jest jednak to jak ustawiamy takie meble. Należy tu wydzielić trzy poziomy. Pierwszy to meble niskie, takie do których już maluch może mieć dostęp by np. odłożyć ulubiona zabawkę czy kocyk. Następny poziom powinny stanowić meble do których dziecko będzie miało dostęp w wieku przedszkolnym i na początku szkoły. Tu będzie mogło układać swoje rzeczy, jak i samodzielnie je wybierać. Tyczy się to już nie tylko zabawek, ale także i ubrań, czy książek. Ostatni poziom powinien znajdować się na tyle wysoko by tylko rodzice mieli tam dostęp, aż do czasu kiedy dziecko wejdzie w wiek nastoletni i wówczas samodzielnie będzie z wszystkiego korzystać. Nie mniej w każdym wieku konieczne jest stosowanie dodatkowych rozwiązań, które później trzeba usunąć. I tak dla przedszkolaka będziemy musieli ustawić stolik i krzesło przedszkolne, a kiedy dziecko wejdzie w wiek szkolny zamienić je na biurko i krzesło obrotowe. Przy czym zarówno biurko jak i krzesło wykorzystywane mogą być przez długie lata, dlatego warto poszukać takich, które będą miały możliwość regulacji wysokości.

Zabawki i akcesoria do pokoju dziecięcego

zabawki edukacyjneUrządzając pokój dziecięcy należy pamiętać także i o tym by w pokoju znalazły się odpowiednie akcesoria i zabawki dla dzieci, które to musza być dopasowane do ich wieku, choć niektóre akcesoria bywają także dość uniwersalne. Przytulanki dla dzieci to jedna z pierwszych rzeczy o jakiej powinniśmy pomyśleć. Pierwsze przytulanka jest zwykle czymś co dziecko zachowuje nawet w dorosłym życiu, ponieważ jest to niezwykła pamiątka. Podobnie jest w przypadku kocyków, jeżeli będą one ładne i miłe w dotyku, to można śmiało przypuszczać, że kocyk z wózka chętnie będzie wykorzystywać jeszcze przez dziecko w wieku szkolnym. Wybierając jednak dodatki do pokoju dla dziecka pamiętajmy o tym, że po pierwsze nie powinno być ich zbyt wiele, ponieważ jest to zbędny wydatek. Po drugie zadbajmy o to by były one odpowiedniej jakości, dzięki czemu będą trwałe i całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Dekoracje do pokoju dziecięcego

dekoracje do pokoju dla dzieckaNa sam koniec powiemy co nieco o dekorowaniu pokoju dla dziecka. W dużej mierze jest to sprawa indywidualne, jednak można tu wskazać kilka powszechnie stosowanych rozwiązań. Najpopularniejsze artykuły dekoracyjne dla dzieci to takie jak:

  • naklejki ścienne,
  • zabawne ilustracje w ramkach,
  • poduszki minky dla dzieci,
  • poszewki na poduszki,
  • lampy dekoracyjne dla dzieci.

Wybierając dekoracje do pokoju dla dziecka pamiętajmy o umiarze. W przypadku takich elementów jak lampy czy dekoracyjna poduszka dla dziecka warto wybrać te, które z powodzeniem będą się dobrze prezentować w pokoju dziecka raczkującego jak i takiego, które poszło do szkoły. Jeżeli jest to możliwe starajmy się także wybierać takie dekoracje, które są w jakiś sposób praktyczne.

Kilka słów podsumowania

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny jak i praktyczny, nie jest wcale takie łatwe, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jak szybko zmieniają się potrzeby dzieci. Warto dlatego spróbować zaaranżować przestrzeń, którą będziemy mogli łatwo modernizować i która będzie rosła wraz z dzieckiem. 

One thought on “Jak urządzić pokój dla swojego dziecka?

  1. Jeśli ma się już większe dziecko, to warto urządzić mu pokój według jego zainteresowań. Oczywiście w takim miejscu powinny być zabawki. Dawniej także uważano, że dobrze jeśli pokój jest kolorowy. Jednak obecnie bardzo często stosuje się w nich różne odcienie szarości czy kolor biały. Także dominują nie wyraziste kolory, a pastelowe.

Dodaj komentarz