Jak działa szambo ekologiczne?

 

Niestety jeszcze nie w każdym mieście, a w szczególności w małych wioskach do każdego gospodarstwa domowego podłączona jest sieć kanalizacji. W wielu przypadkach jest to długi proces, zanim ta sytuacja ulegnie zmianie, dlatego wiele osób decyduje się na montaż szamba, by w sposób bezpieczny i legalny odprowadzać ścieki. Jaki rodzaj szamba wybrać?

Odprowadzanie ścieków – szambo

szambo ekologiczneObecnie na rynku znajdziemy mnóstwo firm, które mają w swojej ofercie różne rodzaje szamb, jak również przydomowych oczyszczalni. Gdzie dużą popularnością cieszy się w ostatnim czasie pierwszy rodzaj odprowadzania ścieków. Szambo ekologiczne może być wykonane z tworzywa sztucznego, które są bardzo szczelne, trwałe i odporne na działanie różnych temperatur oraz na nacisk podłoża. Zbiornik jest bardzo lekki, dlatego też prosty w transporcie i montażu. Drugi rodzaj to szambo wykonane z betonu, którego zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na wszelkie procesy zachodzące w ściekach. W zależności od potrzeb dostępne są zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe oraz modułowe. Jedynie montaż i transport ze względu na ciężar zbiornika może być utrudniony. Szamba tradycyjne po dłuższym użytkowaniu są zazwyczaj mało szczelne i nietrwałe, gdzie żywotność zbiorników ekologicznych to średnio kilkadziesiąt lat. Ile kosztują zbiorniki ekologiczne? W zależności od wielkości najmniejsze szamba z tworzywa sztucznego o pojemności do 5 m3 kosztują od 2000 do 4000 złotych, jednak zazwyczaj montowane są na działkach rekreacyjnych użytkowanych tylko w sezonie. Natomiast za większe zbiorniki przeznaczone dla budynków jednorodzinnych o pojemności 10- 12 m3 musimy zapłacić od 4000 do 5 000 złotych. Jeżeli chodzi o zbiornik betonowy, to jest znacznie tańszy, ponieważ za najmniejszy zapłacimy już 1 000 złotych, a za największy maksymalnie 2 500- 3000 złotych. Większość firm działających na rynku wraz z zakupem szamba przez klienta oferuje transport oraz montaż w jego cenie, bez dodatkowych kosztów, dlatego warto o to zapytać przed zamówieniem.

Zakup szczelnego zbiornika ekologicznego daje nam bezpieczeństwo oraz ochronę, jak i pozbycie się problemu odprowadzania ścieków, w przypadku braku podłącza do kanalizacji. Zanieczyszczenia regularnie zostają wywożone za pomocą pojazdów asenizacyjnych. A sam montaż zbiornika jest szybki, ponieważ trwa zaledwie jeden dzień.