Grupy taneczne w strojach regionalnych

 

Coraz chętniej powracamy do naszych słowiańskich korzeni. Za sprawą kultury, literatury, sztuki i tańca regionalne tradycje i obrządki są wciąż żywe. Grupy taneczne w pięknych, kolorowych regionalnych strojach pojawiają się na scenie zarówno podczas takich imprez jak dożynki czy dni miasta, ale również na festynach organizowanych z okazji świąt wywodzących się już z chrześcijańskiej kultury. Wszystko to się pięknie łączy, możemy przecież żyć dniem dzisiejszym nie zapominając o tradycjach, które kiedyś pielęgnowano.

Folklor taneczny – tańce przebierańce w strojach regionalnych

stroje regionalneTo, jak wyglądają stroje regionalne grup tanecznych zależy przede wszystkim od regionu, z którego pochodzą. Jest to sprawa oczywista. Inaczej będą prezentować się tancerze z Wielkopolski, inaczej z Mazur, a jeszcze inaczej z Dolnego Śląska. Chociaż tradycje dawnych Słowian miały swoje cechy wspólne, jednak różniły się nieco w zależności od regionu, a przede wszystkim różniły się ubiory. Miały na to wpływ przede wszystkim czynniki geograficzne, czyli z kim dany region sąsiadował. Damskie stroje regionalne są niezwykle barwne. Bazą zazwyczaj jest biała koszula. Jednak sukienka lub spódnica i kamizelka to feeria barw i wzorów. Natomiast mężczyźni mają stroje bardziej stonowane, jednak nie brak w nich kontrastujących kolorów. Kiedy tancerze zaczynają poruszać się na scenie, kolory wirują tworząc niesamowite widowisko. Panie mają często kolorowe opaski bądź wianki z pięknych kwiatów. Oczywiście nie w każdym regionie ubiory były tak barwne. Jednak to właśnie z nimi kojarzone są ludowe grupy taneczne i one same raczej też się tego trzymają. Dbają jednak o to, by zarówno ubiór jak i taniec były zgodne z regionem, który reprezentują. Popularność tańca regionalnego wciąż wzrasta, dzięki czemu możemy być pewni, że pamięć o strojach regionalnych z dawnych czasów nie zaginie.

Zresztą w stroje regionalne przebierają się nie tylko tancerze. Często paradują w nich osoby zajmujące się stoiskami w dawnych słowiańskich wioskach lub na wydarzeniach mających upamiętnić jakąś tradycję czy miejsce. Stroje regionalne wykorzystywane są oczywiście również w teatrze i w kinie. Wciąż bowiem wspomina się i wraca do tego, co było kiedyś. Aktorzy, ubierając taki strój i przybierając swoją rolę dają nam niezwykły pokaz tego, jak żyło się dawniej.