Gdzie można stosować gzymsy zewnętrzne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zadbać o estetyczny wgląd elewacji swojej domu. Kluczowy jest tu nie tylko dobór odpowiednich materiałów do pokrycia fasady budynku, ale także zadbanie o to, aby nie powstawały na nim nieestetyczne zacieki po opadach deszczu.

Z czego wykonuje się gzymsy zewnętrzne?

gzyms zewnętrznyZ roku na rok sztukateria, także ta zewnętrzna, cieszy się coraz większym powodzeniem na polskim rynku. Wynika to z faktu poszukiwania nowych i prostych w montażu sposobu na podniesienie atrakcyjności swojego domu. Przykładem często poszukiwanej sztukaterii może być gzyms zewnętrzny, który, jak się okazuje, może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną. Czym są gzymsy i gdzie się je montuje? Gzymsy elewacyjne to tak naprawdę jedna z najbardziej charakterystycznych i bardziej popularnych obecnie elementów elewacji. Zazwyczaj takie elementy ozdobne lokuje się nad oknami danego budynku, co znacznie wpływa na jego wygląd i pozwala go wyróżnić pośród innych. Jak niemal każdy element współczesnej sztukaterii, również gzymsy były popularne zwłaszcza kilka wieków temu, gdzie zdobiono nimi bogate dwory szlacheckie. Dziś ten element zdobniczy elewacji, wraca w prostszej w montażu i wytrzymalszej formie – zamiast gzymsów kamiennych stosuje się te wykonane ze styropianu. Ich montaż jest bardzo prosty – wystarczy zakupić dedykowany klej i przykleić gzyms w wybranym miejscu. Warto tutaj wspomnieć, że gzymsy nie są elementem jedynie ozdobnym, gdyż początkowo montowano je, aby chronić ściany przez zaciekami po ulewnych opadach. Również obecnie używane gzymsy pełnia podobną funkcję, co pozwala zachować estetyczny wygląd elewacji na dłużej. Stosowanie gzymsów może nadać każdemu budynkowi nieco bardziej tradycyjnego wyglądu i jest świetnym i prostym w użyciu sposobem na odmienienie wizerunku naszego domu. Oczywiście, jak z każdym elementem zdobniczym, warto, aby zachować umiar w ich stosowaniu.

Obecnie do dekoracji naszych domów coraz częściej używa się sposobów, które były używane już wcześniej, ale w nieco nowocześniejszej formie. Przykładem może być sztukateria, która niegdyś stosowana w formie kamiennej, bardzo ciężkiej do montażu, została zastąpiona swoja styropianową odmianą. Warto wspomnieć, że cześć sztukaterii może pełnić nie tylko formę ozdobną, ale także na przykład. chronić budynek przed zaciekami.