Elementy eksploatacyjne auta – tarcze hamulcowe

W przypadku hamulców tarczowych tarcze hamulcowe są zamontowane tuż przy kole. Ponieważ tarcze te są przykręcone do piasty koła, istnieje zatem bezpośrednie połączenie z felgami. Tarcze hamulcowe są otoczone klockami hamulcowymi. Podczas hamowania klocki dociskają tarcze, tworząc tarcie. Energia kinetyczna jest przetwarzana na energię cieplną i zmniejsza się prędkość pojazdu.

Na jakie warunki są narażone tarcze hamulcowe?

tarcze taroxZe względu na tarcie, tarcze hamulcowe mają wysoki poziom zużycia, więc są one częścią części zamiennych, które muszą być zmieniane regularnie. Zbyt mocno zużyte tarcze hamulcowe należy wymienić. Producent zawsze określa minimalne grubości tarcz, które również muszą być przestrzegane, w przeciwnym razie mogłyby przestać działać. Jeśli tarcze mają zostać wymienione na nowe ze względu na zużycie, należy je zawsze wymieniać parami. Tylko wtedy można zagwarantować bezpieczeństwo podczas hamowania, w przeciwnym razie moc hamowania będzie inna po obu stronach. Jeśli tarcze zużyją się inaczej po obu stronach, kierownica będzie wibrowała lub trzęsła się podczas hamowania. Hamulce są istotne dla bezpieczeństwa, dlatego należy regularnie sprawdzać, czy konieczna jest wymiana tarcz. To, jak długo tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe naprawdę przetrwają w praktyce, zależy od stosowanych modeli. Na przykład niektóre serie są znane ze zużywania się wcześniej. Obciążenie hamulców jest zwykle różne pomiędzy przednią i tylną osią, tak więc niekoniecznie wszystkie cztery koła wymagają naprawy. Tarcze Tarox istnieją na rynku od kilkudziesięciu lat. Są stale modernizowane i ulepszane aby sprostać nawet najbardziej wymagającym kierowcom. Tarcze hamulcowe mają stosunkowo długą żywotność. Wysokiej jakości tarcze hamulcowe często trwają od 100 000 do 150 000 km. W przypadku gorszych produktów zmiana może nastąpić nawet po 50 000 km.

Ostatecznie żywotność zależy nie tylko od komponentów, ale także od stylu jazdy. Częste, raptowne hamowanie może zwiększyć zużycie klocków hamulcowych na dłuższą metę. W przeciętnym stylu jazdy nie powinno to jednak mieć decydującego znaczenia. Należy pamiętać o regularnej kontroli stanu klocków hamulcowych. Warto wiedzieć, że coroczne konieczne przeglądy techniczne nie obejmują kontroli stanu tych elementów, lecz badana jest tylko siła hamowania auta.