Drukowanie w przestrzeni 3D

Technologia związana z drukowaniem trójwymiarowym swoją wielką popularność zaczęła zdobywać stosunkowo niedawno. Drukowanie najczęściej kojarzone jest z klasycznym rozwiązaniem polegającym na druku na papierze. Niemniej jednak od pewnego czasu słowo „druk” zaczęło mieć również inne znaczenie. Od kiedy zaczęto masowo produkować drukarki 3D to mnóstwo firm zaczęło wdrażać tego typu technologie w swoich firmach. 

Nowoczesne drukarki 3D

druk 3d krakówDo drukowania w przestrzeni trójwymiarowej koniecznie potrzebować będziemy trzech czynników. Pierwszym z nich jest sprawdzona drukarka 3D, które obecnie możemy bardzo łatwo nabyć w różnych sklepach. Drugim istotnym czynnikiem jest model, który ma być przeniesiony ze świata cyfrowego do realnego. Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na pobieranie modeli z Internetu. W wielu przypadkach są one udostępniane za darmo. Ostatnim czynnikiem niezbędnym w procesie drukowania w 3D jest materiał eksploatacyjny zwany również filamentem. Jeśli chodzi o druk 3D Kraków jest miastem, w którym obecnie funkcjonują sklepy gdzie zakupić możemy zarówno drukarki jak i filamenty. Filament stosowany w drukarkach do druku przestrzennego jest tworzywem sztucznym. Zależnie od potrzeb stosuje się obecnie dwa główne rodzaje filamentów. Pierwszym z nich jest filament PLA przeznaczony do prostych wydruków, które nie muszą wyróżniać się dużą odpornością. Drugim rodzajem filamentów jest ABS, który stosuje się w druku profesjonalnym.

Ogólnie rzecz biorąc inwestowanie w drukarki 3D to obecnie zaczyna być bardzo popularna praktyka. Posiadając drukarkę tego typu możemy w bardzo łatwy sposób wydrukować różne akcesoria przydatne w naszym domu czy też w firmie. Obecnie koszt drukarek do drukowania w przestrzeni 3D jest już stosunkowo niski. Podstawową wersję drukarki 3D możemy zakupić już za kilkaset złotych.