Drewno – materiał ponadczasowy na domowych podłogach

Miałam to niezwykłe szczęście, że stać było mnie na własny dom. Nie każdy może sobie na to pozwolić, szczególnie w tak młodym wieku. Od dziecka uwielbiałam oszczędzać, a gdy miałam na co było jeszcze przyjemniej. W wieku kilkunastu lat powiedziałam rodzinie, że za kilka lat kupię dom, a oni z uśmiechem tylko potakiwali głowami. Od pierwszego odłożonego banknotu minęło niespełna 5 lat, a ja z pomocą kredytu kupiłam dom. Teraz zostało mi wykończyć to spełnione marzenie i zamieszkać. Sama na swoich warunkach, z każdym centymetrem urządzonym według własnej woli.

Wybór podłogi drewnianej do domu 

drewniane podłogi tarkettNie umiałam się zdecydować na materiał, który będzie moją podłogą. Wyboru dokonywałam między drewnopodobnym gresem, gresem marmurowym lub naturalnym drewnem. Decyzja padła na ostatnie z wymienionych. Nie mogłoby być inaczej, drewno dodaje wnętrzom przytulności. Deski musiały być jednak przystosowane do ogrzewania podłogowego. Trafiłam w sklepie na drewniane podłogi Tarkett. Producent ten ma w swojej ofercie deski podłogowe w kilku odcieniach, nawet w modnej czerni czy szarościach. Ja jednak zdecydowałam się na chłodny odcień dębu. Drewniane podłogi, jak żadne inne podkreślają czar, a także dodają ciepła i szyku we wnętrzach, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością i praktycznością a także przeszłość z teraźniejszością. Nowa podłoga, pachnąca drewnem, w połączeniu z nowoczesnymi meblami, ułożona w jodełkę doskonale sprawdzi się do domów i mieszkań urządzonych w stylu industrialnym czy rustykalnym. Można ją z powodzeniem łączyć również z meblami w stylu boho czy tymi projektowanymi na wzór starych dworkowych izb. Tarkett w swojej ofercie posiada wiele kolekcji podłóg w wielu zestawieniach i odcieniach oraz wzorach. Podłoga drewniana może być ułożona nie tylko we wzór wspominanej jodełki, ale i w klasyczny wzór z lat pięćdziesiątych przedstawiający wzór koszykowy, a także zwyczajnie – deska przy desce. Kładąc podłogę drewnianą należy pamiętać, że jest ona trwała, ale nie niezniszczalna. Co jakiś odstęp czasu, na szczęście niezbyt krótki wymagać będzie od nas pielęgnacji i cyklinowania. Oczywiście oprócz codziennej dbałości i tego, abyśmy podczas sprzątania używali dedykowanych do drewna detergentów i płynów myjących czy polerujących. Drewno doskonale przewodzi ciepło, dlatego podłogi tego typu sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.

Po jego wyłączeniu drewno tak szybko nie traci ciepła, jak dzieje się to w przypadku na przykład paneli drewnopodobnych czy płytek. Samo w sobie także jest przyjemne w użytkowaniu, bo nawet bez ogrzewania podłogowe chodzenie po drewnianej podłodze będzie komfortowe, nie jest ona bowiem tak chłodna jak gres. Wszystko jednak ma swoje plusy oraz minusy, ale decydując się na dane rozwiązanie jesteśmy raczej świadomi tego, że każdy wybór niesie za sobą nie tylko pozytywy a też kilka negatywnych aspektów. Nic jednego innego niż drewno nie sprawi, że nasze wnętrze nabierze charakteru i przytulności.