Dlaczego dochodzi do zagrzybiana budynków?

W budynkach, w których wilgotność jest bardzo duża, dochodzi do powstawania grzybów oraz pleśni. Dzieje się to również przez niedostateczną wentylację pomieszczeń. Przebywanie w takim mikroklimacie jest niekorzystne dla zdrowia, ponieważ wytwarzane są toksyny, które szczególnie są dokuczliwe dla alergików. Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, jest bardzo niezdrowe.

Czy da się samodzielnie odgrzybić budynek?

sprawne odgrzybianie budynkówDo zagrzybienia dochodzi głównie przez niewłaściwą wentylację w pomieszczeniach, czy też dzięki mostkom termicznym, przez które skrapla się wilgoć. Samodzielnie próby usuwania grzybów oraz pleśni nie przynoszą oczekiwanych skutków, ponieważ brak odpowiednich środków oraz narzędzi sprawia, że odgrzybianie zostaje przeprowadzone tylko na powierzchni. Głębsze zawilgocenia nadal się utrzymują i po czasie wychodzą na powierzchnię w postaci pleśni. W związku z tym polecane jest sprawne odgrzybianie budynków wykonywane przez profesjonalistów, którzy mają odpowiedni sprzęt oraz preparaty. Pleśń ma negatywny wpływ na układ oddechowy oraz skórę. Skutkiem przebywania w takich pomieszczeniach jest ból głowy, nawracające alergie i stany zapalne, katar, czy zapalenie zatok. Pleśń może mieć również wpływ na niepłodność oraz rozwój nowotworów. Często najprostszą metodą usuwania zawilgoceń jest włączenie ogrzewania na wysoką temperaturę. Taka metoda poradzi sobie z niewielkimi zawilgoceniami, jednak nie jest skuteczna i nie jest polecana w przypadku większych powierzchni. Jest to rozwiązanie chwilowe, ponieważ wilgoć prędzej, czy później powróci. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która np. za pomocą mikrofal czy iniekcji osuszy ściany, tak, że wilgoć nie będzie powracała. Skuteczne osuszanie zapewni usunięcie źródła wilgoci, ponieważ jeśli źródło nie zostanie usunięte, wilgoć będzie powracała.

Warto wezwać profesjonalną ekipę, która zajmuje się usuwaniem grzybów oraz pleśni za pomocą specjalnych środków. Fachowcy osuszą również pomieszczenie, aby pleśń nie powracała. Aby nie doszło do powrotu pleśni, zalecane jest usprawnienie systemów wentylacyjnych, poprawa panującego mikroklimatu. Warto również poprawić izolację budynku, ponieważ za sprawą mostków termicznych dochodzi do tworzenia się grzybów oraz pleśni.