Detektory wielogazowe w straży pożarnej

Niebezpieczne gazy ulatniające się w naszych domach przy okazji wystąpienia awarii niektórych układów transportowych to bardzo groźna sytuacja zagrażająca życiu ludzi. Niektóre gazy mogą doprowadzić do wybuchu, natomiast inne doprowadzają do zatrucia i śmierci osób nieświadomych zagrożenia.

Przydatność detektorów wielogazowych w akcjach strażackich

detektor wielogazowyZbyt duże stężenie gazów stwarza niebezpieczne sytuacje, których nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć. Co więcej niektóre gazy ulatniają się w sposób niemożliwy do dostrzeżenia przez nas. Ich konsystencja jest niewidoczna dla oka oraz nie wydzielają zapachów. Szczególnie narażeni jesteśmy na występowanie tych gazów w sytuacjach awarii sieci, która często bądź prowadzi do pożarów lub jest ich konsekwencją. Dlatego straż pożarna posiada na wyposażeniu detektor wielogazowy, czyli uniwersalny miernik badający stężenie kilu gazów jednocześnie. Za pomocą tego detektora strażak jest w stanie określić zawartość w powietrzu takich substancji jak gaz ziemny, propan-butan, czy bardzo groźny tlenek węgla, który wydziela się w formie niebezpiecznych oparów. Taka informacja jest niezbędna podczas akcji gaśniczych ze względu na to, że strażak może w odpowiedni sposób zareagować na te informacje, co bezpośrednio przyczynia się do skuteczności przeprowadzania całej akcji. Urządzenia mają dość długi okres ważności, jednak po jego zakończeniu należy je bezwzględnie wymienić na nowe. Tylko to zapewni pewność pomiarów i spowoduje, że urządzenie nie pomyli się i pokaże w odpowiednim czasie alarmową informacje.

Tego typu detektory występują również w formie stacjonarnych urządzeń do kontroli stężenia gazów w domu. Nie mają tak dużej dokładności, jak urządzenia strażackie, jednak warto się w nie zabezpieczyć aby uniknąć konsekwencji wynikających z przekroczenia dopuszczalnego stężenia.