Czym są lustra fazowane?

Pewne rodzaje luster są nieodłącznie związane z elegancją i wyższymi klasami, które można było odnaleźć w wiekowych budynkach i zabytkach. Tego rodzaju lustra były najczęściej lustrami kryształowymi. Jednak przez zbyt dużą obecność tlenku ołowiu w szkle, zakazano produkcji tego rodzaju luster. Dziś już się takich egzemplarzy w sklepach nie znajdziemy, chyba że w antykwariatach. Obecnie spotkamy na rynku natomiast lustra fazowane, które mogą zastąpić te kryształowe.

Więcej o lustrach fazowanych

klasyczne lustra fazowane na wymiarWybierając lustra do swojego wnętrza, zazwyczaj kierujemy się kształtem, którego potrzebujemy i wyglądem, którego pragniemy. Współczesne lustra fazowane będące następcą luster kryształowych są dużo trwalsze, a nawet gładsze, niż ówczesne lustra kryształowe. Trwałość oznacza w tym przypadku fakt, że będziemy mogli cieszyć się nieskazitelnym obrazem przez dłuższy czas, niż w przypadku pierwowzoru. Podkreślmy jeszcze raz, że obecnie zakupić lustra kryształowego nie można, nikt ich nie produkuje, dlatego jeśli sprzedawca nam takie produkuje, nie oznacza to, że taki produkt otrzymamy. Jeśli chodzi o klasyczne lustra fazowane na wymiar z pewnością zamówimy je w wielu firmach oferujących tego typu produkty. Zamówienie lustra na wymiar sprawia, że dostaniemy dokładnie takie lustro, jakiego potrzebujemy. Jeśli chodzi natomiast o sam wybór modelu, należy skoncentrować się na kilku cechach, by móc cieszyć się dopasowanym do wnętrza  lustrem. A są to takie cechy jak: kolor (wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że można zakupić lustro na przykład z grafitową powłoką, najpopularniejsza jest jednak powłoka srebrna), rodzaj montażu (lustra mogą być wklejane, wieszane i stojące – obecnie najczęściej wybiera się tę drugą opcję, czyli lustra wieszane), czy nawet podświetlenie (to rodzaj gadżetowego rozwiązania stosowanego często w łazienkach czy też garderobach).

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niegdyś lustra były produktem luksusowym i bardzo rzadkim. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na posiadanie ich w swoich domach. Dziś jest to tak tani i tak powszedni element, że zdajemy się go nie zauważać (ważniejsze jest to, co widzimy wewnątrz, czyli swoje odbicie). Chcąc uczynić jednak z lustra coś więcej, niż tylko przedmiot odbijający obraz, możemy zainwestować np. w lustra fazowane, następców lustr kryształowych.