Czym jest studnia chłonna?

Coraz popularniejsze stają się studnie, które pochłaniają wodę deszczową, filtrując ją i uzdatniając do picia. Do tego nie są zbyt drogie w produkcji, dlatego możesz taką zrobić u siebie za niewielką sumę pieniędzy. W tych studniach użyte są ciekawe systemy, wybierane przez większość osób, które w ogóle decydują się na posiadanie studni. Studnie nadają się zarówno do ogrodu, jak i gospodarstwa rolnego.

Studnia chłonna – co to jest?

studnie chłonneTego typu studnie składają się z systemu pierścieni betonowych, wewnątrz których jest miejsce na gromadzenie się wody. Studnie chłonne pobierają wodę deszczową, która wsiąkła w ziemię. Za pomocą rur jest ona wchłaniana, a także przepuszczana przez warstwę filtracyjną. W tej warstwie znajdują się minerały, a także takie substancje, jak aktywny węgiel. Dzięki niemu woda jest automatycznie uzdatniana do picia, nawet bez przegotowania. W studni można zamieścić różną ilość pierścieni. To od nich zależy głębokość tego zbiornika. Zazwyczaj montuje się od sześciu, aż do dwudziestu dziewięciu pierścieni. Im więcej ich jest, tym woda szybciej wpada do pojemnika, a co za tym idzie jest jej więcej. Mówi się o tej studni, że jest to jedna z najtańszych, jakie są możliwe do budowy. Jest tak, ponieważ kosztuje ona tyle, ile beton. Jak sam wiesz, nie jest to najdroższy budulec.

Studnia świetnie nadaje się do prywatnego użytku, a wykopać ją można nawet na podwórku. Do gospodarstw rolnych także się nada, wystarczy podłączyć pompę wody. Z pewnością będzie to świetny sposób na oszczędzanie, gdyż nie potrzeba żadnych pieniędzy, aby z niej korzystać. Niewymagana jest również jej konserwacja. Płaci się tylko raz, podczas budowy studni. Niektórzy korzystają z niej, zamiast podłączyć się do publicznych wodociągów. Jest to sposób na oszczędność.