Czym jest rozrząd samochodowy?

Mechanizm rozrządu jest elementem silnika spalinowego, który jest połączony zwykle łańcuchem, zębatkami lub pasem z wałem korbowym na jednym końcu i wałem rozrządu z drugiej strony. Jest on zaznaczony maleńkimi przyrostami na całym obwodzie, które odpowiadają stopniom rozrządu od prostoliniowego położenia rozrządu wałka rozrządu i wału korbowego.

Dlaczego ważne jest ustawienie rozrządu?

rozrząd renault meganeW celu ustawienia prawidłowego nachylenia mechanizmu rozrządu silnika, mechanik musi porozumieć się z producentem silnika, jak również producentem wałka rozrządu. Celem taktowania silnika z przekładnią jest zapewnienie, że zawory otwierają się i zamykają we właściwym czasie, aby najlepiej napełnić cylinder mieszaniną powietrza z paliwem, a także aby uwolnić wszystkie opary z cyklu wydechowego cylindra. Zaledwie kilka stopni może być powodem dla którego silnik działa idealnie lub nie działa poprawnie. Słabo pracujący silnik będzie zużywał mniej energii i zużywał więcej paliwa niż prawidłowo ustawiony silnik. W idealnym połączeniu rozrządu, mechanizm rozrządu może być ustawiony tak, że zawór wlotowy zacznie się otwierać, gdy tłok będzie nadal poruszał się w dół w ściankach cylindra i zasysa paliwo do cylindra. Pomogłoby to w dostarczeniu jak największej ilości paliwa do komory spalania. Również zawór wydechowy pozostaje otwarty tak długo, jak tłok porusza się w górę w cylindrze i wypycha spaliny z komory spalania, tak że nie dochodzi do skażenia dopływającej mieszaniny paliwa. Rozrząd Renault Megane opiera się na przekładni pasowej. Zadaniem mechanizmu rozrządu jest umożliwienie obracania łańcucha rozrządu wałkowi rozrządu i wałem korbowym. Wał korbowy obraca się, aby przesuwać tłoki w górę i w dół wewnątrz cylindrów. Wałek rozrządu obraca się, aby umożliwić otwarcie i zamknięcie zaworów ssących i wydechowych na cylindrach.

Jeśli zawory wlotowe nie będą prawidłowo otwierane i zamykane, właściwa mieszanina powietrza i paliwa nie będzie mogła wejść do środka i pozostać wewnątrz cylindrów. Jeśli zawory wydechowe nie będą prawidłowo otwierane i zamykane, gazy wydechowe zostaną uwięzione wewnątrz cylindra. Niewłaściwie działający rozrząd może spowodować, że silnik będzie pracował nierówno, lub w ogóle nie będzie pracował.