Czy montaż sztukaterii jest skomplikowany?

Obecnie zmieniło się podejście s stosunku do ozdabiania fasady budynku. Niegdyś malowano elewację jednolitym kolorem, co obecnie nie jest już zbytnio popularne. Modne stało się wyróżnienie poszczególnych elementów fasady domu, takich jak okna czy drzwi, na przykład za pomocą gzymsów.

Zalety sztukaterii zewnętrznej

sztukateria zewnętrznaPrzyglądając się obecnie budowanym domom widać wyraźnie, jak zmieniło się podejście jeśli chodzi o ich wykończenie i ozdabianie elewacji. Niegdyś malowane jednolitą farbą elewacje zostały zastąpione przez bogato zdobione rozwiązania, takie jak sztukateria zewnętrzna. Warto tu dodać, ze sztukateria nie jest rozwiązaniem nowym – pewne jej elementy były znane i powszechnie wykorzystywane do ozdabiania pałaców szlacheckich czy obiektów sakralnych w okresie baroku. Obecna sztukateria nie jest już jednak, tak jak kiedyś, wyrzeźbioną częścią ściany, ale oddzielnym przyklejanym elementem konstrukcyjnym. Nie oznacza to jednak, ze musi mocna odróżniać się ona od fasady budynku – wystarczy pomalować ją tym samym kolorem farby, którym pomalowana jest elewacja, by wyglądała ona jak jej integralna część. Sztukateria jest używana po to, by ożywić nieco jednolitość bryły budynku i podkreślić elementy takie jak okna, drzwi, linię pomiędzy dachem a ścianą. Zazwyczaj nowoczesną sztukaterię zewnętrzną wykonuje się z bardzo lekkich, ale jednocześnie bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak polistyren. Dzięki temu, z montażem sztukaterii poradzimy sobie bez żadnego problemu, tym bardziej że do przymocowania sztukaterii wystarczy sam klej. Dzięki temu ozdobienie elewacji naszego domu przy użyciu sztukaterii potrwa tylko chwile. Z drugie jednak strony, wykonanie sztukaterii zewnętrznej z odpornych surowców sprawia, ze jest ona wytrzymała nie tylko na czynniki mechaniczne, ale i niekorzystne warunki atmosferyczne. W skład sztukaterii zewnętrznej wchodzą między innymi bardzo popularne obecnie gzymsy. Są to bogate zdobione elementy montowane zazwyczaj nad drzwiami i oknami domów.

Od kilku lat stało się widoczne, jak bardzo zmieniło się podeście do wykończenia elewacji domów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się bogato zdobione fasady domów, na przykład przy pomocy zdobionych gzymsów. Pozwala to na odróżnienie swojego domu pośród innych.