taras drewniany

Czy drewniany taras to dobre rozwiązanie?

Wielu z nas marzy o domu z własnym tarasem. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie jeśli chcemy mieć miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć, spotkać się z znajomymi czy po prostu odetchnąć po dniu ciężkiej pracy. Myśląc o własnym tarasie wiele osób zastanawia się z czego powinien być zbudowany, tak aby był trwały i jak najbardziej estetyczny. Większość ludzi decyduje się na wykonanie go z drewna. Czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie?

Odpowiednie miejsce na taras

tarasPlanując budowę tarasu należy dokładnie przemyśleć jego lokalizację, ponieważ to właśnie od niej zależy poziom naszego komfortu. Zazwyczaj są one integralną częścią budynku, tak aby móc na przykład wyjść prosto z salonu na taras. Warto więc pomyśleć o tym już na etapie budowy domu i zaplanować takie rozmieszczenie pomieszczeń aby pasowało ono do planowanego w przyszłości tarasu. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż powinien znajdować się on z odpowiedniej strony domu, gdyż wybranie złej lokalizacji może spowodować, iż nie zapewni on nam oczekiwanego komfortu i prywatności. Wybierając miejsce na taras według artykuły na portalu regiodom.pl powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • odległość od drogi
  • odpowiednie nasłonecznienie
  • jak najmniejszą ilość hałasu

Odpowiednie połączenie tych elementów sprawi, że nas taras stanie się miejscem w którym będziemy mogli spokojnie wypocząć a także uroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Klasyczne rozwiązania

taras drewnianyGdy mamy już wybrane idealne miejsce na lokalizację naszego tarasu, przychodzi pora aby zastanowić się z czego go zbudować. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykonanie go z drewna. To rozwiązanie zapewni nam, iż nasz taras będzie wyglądał bardziej naturalnie a przede wszystkim będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Tarasy drewniane stanowią idealne dopełnienie elementów wykończeniowych domu a także dobrze komponują się z otaczającą ją roślinnością. Do ich budowy wykorzystuje się najczęściej dostępne w każdym sklepie budowlanym deski tarasowe, będące odpowiednio przygotowanymi elementami do szybkiego montażu. Wadą takiego rozwiązania może okazać się, iż wykorzystane drewno z upływem czasu będzie wymagało odpowiedniej konserwacji a zmieniające się warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na jego stan. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego tarasu przed wilgocią. Szukając firmy która wykona taki taras warto zapoznać się z ofertami z okolic Warszawy.

Nowoczesne konstrukcje – tarasy kompozytowe

tarasy kompozytoweAlternatywą dla tarasów wykonanych z drewna są tarasy kompozytowe, wykonane z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu. Na podstawie informacji z artykułu na muratordom.pl wiemy, że dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą drewno, ponadto użyty PCV zapewnia im trwałość i odporność na wilgoć. Ponadto są one pozbawione sęków, przez co wyglądają jednolicie. Kolejną ich zaletą jest łatwy i szybki montaż dzięki zastosowaniu systemów łączeniowych a także fakt, że nie wymagają one izolacji. Warto jednak pamiętać, że ich podłoże powinno być równe, ponieważ wszelkie nierówności czy zgrubienia mogą utrudnić nam ich montaż. Jedną z wad tego systemu jest to, iż deski kompozytowe są puste w środku a ich brzegi wymagają zastosowania specjalnych listw wykończeniowych. Elementy do budowy tego typu tarasów możemy znaleźć w wielu warszawskich sklepach budowlanych.

Dach nad głową czyli odpowiednie zadaszenie

zadaszenie tarasuGdy mamy już gotowy taras pora pomyśleć o odpowiednim jego osłonięciu. W przypadku tarasów wykonanych z drewna najczęściej stosuje się wiaty drewniane, które idealnie pasują do reszty konstrukcji. Wykonane są one zazwyczaj z tego samego rodzaju drewna co reszta tarasu, dzięki temu stanowią spójną całość. Coraz częściej stosuje się jako zadaszenie tarasu konstrukcje wykonane z odpowiednich gatunków sztucznych tworzyw. Dzięki temu możemy na przykład dopasować jego zadaszenie do elewacji reszty budynku. Jedyną wadą tych rozwiązań, może być fakt, że ich pokrycie jest zazwyczaj przezroczyste przez co nie zapewnia skutecznego schronienia przed słońcem. Ponadto decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć świadomość, iż nie będzie dobrze komponowało się z drewnianym tarasem i jego otoczeniem.

Podsumowując temat

Decydując się na posiadanie tarasu musimy być przygotowani na trudny wybór związany z rodzajem materiału z którego ma on być wykonany. W przypadku gdy chcemy aby stanowił on namiastkę wakacyjnego wypoczynku, najlepszym rozwiązaniem okaże się wykonanie go z drewna, które oprócz tego, że idealnie wkomponuje się w otoczenie, przyczyni się do komfortu jaki chcemy osiągnąć. Dobrze wykonany taras stanie się miejscem w którym będziemy mogli swobodnie wypocząć, spotkać się ze znajomymi, a każda osoba która go zobaczy będzie pod jego wrażeniem.  

Dodaj komentarz