Centrum tokarskie CNC

W układzie z zamkniętą pętlą sterownik monitoruje rzeczywistą pozycję każdej osi za pomocą enkodera absolutnego lub przyrostowego. Przy odpowiednim zaprogramowaniu sterowania zmniejszy to możliwość awarii, ale do operatora i programisty nadal należy zapewnienie bezpieczeństwa pracy maszyny.

Nowe sterowane numerycznie tokarki

tokarki numeryczneChociaż taka symulacja nie jest nowa, jej dokładność i penetracja rynku zmieniają się znacznie ze względu na postępy w dziedzinie obliczeń. Tokarki sterowane numerycznie (CNC), czy też tokarki numeryczne szybko zastępują starsze tokarki produkcyjne (wielowrzecionowe itp.) ze względu na łatwość ustawienia, obsługi, powtarzalności i dokładności. Umożliwiają wykonywanie podstawowych operacji obróbczych, takich jak toczenie i wiercenie, jak na konwencjonalnej tokarce. Zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystywać nowoczesne narzędzia węglikowe i w pełni wykorzystywać nowoczesne procesy: frezowanie (narzędzie tnące porusza się wokół przedmiotu stacjonarnego), wytaczanie i gwintowanie (narzędzie, które tnie gwinty w otworze). Narzędzia są zwykle napędzane przez oddzielny układ napędowy wewnątrz głowicy rewolwerowej. W zależności od zastosowania narzędzia ratunkowe (tj. Narzędzie aktywne) są montowane dla osiowych lub promieniowych kierunków działania. Drut EDM pozwala na narożniki o kącie zbliżonym do 90 stopni i wywiera bardzo niewielki nacisk na materiał. Elektroda i przedmiot są podłączone do odpowiedniego źródła zasilania, które wytwarza potencjał elektryczny między dwiema częściami. Zaprojektowane z myślą o sztywności i zbudowane z zachowaniem bardzo wąskich tolerancji, są to wysoce wydajne i dokładne maszyny, które są kompaktowe i oferują wysoką wartość przy stosunkowo niskim koszcie. Obróbka CNC odnosi się do obróbki, w której obrabiarka pracuje pod kontrolą numeryczną. Maszyny CNC są programowane za pomocą języka obróbki CNC znanego jako g-code. 

Znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach, od górnictwa po przemysł lotniczy i kosmiczny, gdzie jest wykorzystywany do takich operacji, jak cięcie, kształtowanie, rzeźbienie i rozwiercanie. Sterowanie numeryczne (również komputerowe sterowanie numeryczne i powszechnie nazywane CNC) to zautomatyzowane sterowanie narzędziami do obróbki (wiertłami, wytaczarkami, tokarkami) i drukarkami 3D za pomocą komputera.