Celiakia jako groźna choroba autoimmunoligiczna

Gluten jest białkiem zawartym w produktach zbożowych, przede wszystkim pszenicy, jęczmieniu, życie. Dla osób zdrowych jego spożycie nie jest szkodliwe. Niektórzy jednak nie są w stanie tolerować glutenu. Choroba, na którą cierpią, to celiakia, inaczej choroba trzewna. Daje nieprzyjemne objawy, nieleczona może prowadzić do wielu groźnych powikłań i pojawienia się chorób współistniejących. Co więcej, nie wynaleziono na nią lekarstwa, a jedynym sposobem leczenia, jest dieta.

Badania pozwalające wykryć celiakię

celiakia testyChoroba trzewna jest uwarunkowana genetycznie i ma niewiele wspólnego z typową alergią. Jej specyfika polega na tym, że gluten, przedostając się do krwiobiegu, wywołuje permanentny stan zapalny. Dochodzi wówczas do uszkodzenia kosmków jelitowych, a co za tym idzie, upośledzenia wchłaniania ważnych dla życia substancji odżywczych. Jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby? Przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Anemia, zmiany skórne, współistnienie chorób autoimmunologicznych, niepłodność a nawet zaburzenia psychiczne- wszystkie te symptomy może dawać właśnie celiakia testy, które należy wykonać przy jej podejrzeniu, to przede wszystkim określenie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej. Badanie jest na tyle dokładne, że parametry nie będą podwyższone w przypadku alergii lub nadwrażliwości na gluten. Dlatego tak ważne jest zbadanie przeciwciał charakterystycznych tylko dla tej choroby. Istnieją również inne możliwości diagnostyczne, które są w stanie potwierdzić, że przyczyną złego stanu zdrowia jest właśnie celiakia testy genetyczne na przykład, pozwalają sprawdzić ewentualne zmiany we fragmentach dna. Innym, najbardziej miarodajnym badaniem na celiakię, jest biopsja jelita cienkiego. Dzięki niej można bowiem określić stopień zaniku kosmków.

W przypadku zaobserwowania objawów charakterystycznych objawów, które nie mijają po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w diecie, warto sprawdzić, czy nie doskwiera nam właśnie celiakia testy w jej kierunku są powszechnie dostępne. Poszerzona diagnostyka jest ważna przede wszystkim dlatego, że nieleczona choroba trzewna, może doprowadzić do wystąpienia takich chorób jak: cukrzyca, choroby tarczycy, niepłodność, migreny, niedobory żelaza, a nawet depresja i schizofrenia.