Badania kleszczy na boreliozę

Spacerowanie po lasach i łąkach niejednemu z nas sprawia mnóstwo przyjemności. Trzeba jednak zaznaczyć, że w takich miejscach czyhać na nas może wiele różnych niebezpieczeństw. Do najgroźniejszych ze wszystkich zaliczyć możemy ataki kleszczy. Te małe organizmy zaliczane są do pasożytów, które czyhają na ssaki. Jednak oprócz samego ukąszenia problemem mogą być jego następstwa. 

Szybkie badanie kleszcza 

western blot boreliozaKleszcze zaliczane są do pajęczaków mimo tego, że niesłusznie często określa się je jako owady. Nie jest też prawdą twierdzenie, że przez większość czasu te pajęczaki siedzą na liściach drzew i z nich zeskakują na swoje potencjalne ofiary. Kleszcze większość swojego życia spędzają w trawach oraz ewentualnie na bardzo niskich krzewach. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne ale po jakimś czasie zaczniemy odczuwać nieprzyjemne swędzenie. Bardzo ważną kwestią jest to aby szybko wyjąć kleszcza ponieważ jego długi pobyt na naszym ciele może stwarzać ryzyko pojawienia się boreliozy. Obecnie stosowane są metody pozwalające na badanie kleszcza, który nas ukąsił. Jedną z metod zaliczanych do najskuteczniejszych jest western blot borelioza tą metodą może być wykryta bardzo szybko i z dużą dokładnością. Metoda, o której mowa nie jest jednak refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym jeśli będziemy chcieli oddać kleszcza do badania to konieczne będzie zapłacenie za takie usługi. 

Na chwilę obecną w naszym kraju działa wiele firm, które zajmują się przeprowadzaniem badań na kleszczach w kierunku boreliozy. Takie rozwiązania cieszą się dużą popularnością ponieważ wyniki badań są dostępne już po kilku godzinach. W związku z tym można znacznie szybciej zacząć działać by powstrzymywać rozwój choroby i rozpocząć kurację antybiotykową.